.
.
.

سازمان ملل متحد: اقدام عبدالله عبدالله تأسف آور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه 19 ژوئن 2014 تاکید کرد، که پروسه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باید متوقف نشود.

عبدالله عبدالله نامزد ریاست جمهوری افغانستان دیروز چهارشنبه از کارکرد کمیسیون مستقل انتخابات انتقاد شدید کرده و تاکید کرد که شمارش آراء باید فوراً متوقف شود.

به گزارش العربیه به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، سازمان ملل متحد این اقدام عبدالله را تأسف آور خوانده است.

فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد گفته است که سازمان ملل به این باور است که این پروسه باید دوام داده شود.

درهمین حال، نورمحمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت:"کاندیدان نباید پیش از پیش قضاوت کنند. آنها با کمیسیون یک سند اصول و رفتار را امضا کرده اند که باید به آن احترام بگذارند. هردو کاندید بطور مشخص. سخنان اخیری که توسط یکی از کاندیدان صورت گرفت که باید پروسه متوقف شود، ما در حضور ناظرین و مشاهدین بین المللی جمع بندی آرا را دوام می دهیم زیرا ما باید شمارش آرا پیش ببریم و بالاخره به مردم افغانستان آنچه را که حقیقت است برملا کنیم."

عبدالله عبدالله دیروز چهارشنبه در نشست خبری با انتقاد شدید گفت، کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون جواب قناعت بخشی به خواسته های تیم انتخاباتی اش نداده است و این تیم روابط اش را با کمیسیون مستقل انتخابات به حالت تعلیق درآورده است.

عبدالله عبدالله گفت:" ما می خواهیم پروسه شمارش آرا همین لحظه قطع شود و اگر ادامه پیدا کند انتخابات مشروعیتی ندارد".

عبدالله ادامه داد:"به خاطری که خواست های ما از سوی نهادهای انتخاباتی برآورده نشد ما اعتماد خود به کمیسیون های انتخابات را از دست دادیم و دیگر به این نهادها اعتماد نمی‌کنیم برای همین از ناظران خود خواسته ایم که کمیسیون انتخابات را ترک کنند."

عبدالله تاکید کرد، به تعلیق درآوردن وظیفه ضیاالحق امرخیل، رییس دبیرخانه کمیسیون انتخابات، معلومات جامع درمورد ارقام هفت میلیون اشتراک کننده در انتخابات و تفاوت آمار شرکت کننده در دور دوم انتخابات نسبت به دور اول درچند ولایت خاص از جمله خواسته های کلیدی تیم انتخاباتی اش می باشد اما کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون دراین زمینه پاسخ واضعی نداده است.