.
.
.

ژنرال دانفورد: سرنوشت افغانستان مشابه عراق نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنرال جوزف دانفورد، فرمانده ارشد ارتش آمریکا درافغانستان میگوید، اشتباه عراق در افغانستان تکرار نخواهد شد.

به گزارش العربیه به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جنرال دانفورد گفته است:" گمان نمی‌کنم که فروپاشی ارتش و تحولات رخ داده در عراق پس از خروج نیروهای امریکا، در افغانستان نیز رخ دهد. اما برای جلوگیری از وقوع آن امریکا و ناتو باید یک توافق‌نامه امنیتی دو جانبه با افغانستان امضا کرده و به آموزش نیروهای امنیتی افغانستان ادامه دهند."

این درحالیست که سناتوران آمریکایی به تازه گی درمورد خروج کامل سربازان این کشوراز افغانستان شدیداً ابراز نگرانی کرده و گفته اند که احتمال زیاد وجود دارد که اشتباه عراق در افغانستان نیز تکرار شود.

جان مک کین، سناتور جمهوریخواه آمریکا گفته است، احتمال زیاد وجود دارد که باراک اوباما، اشتباه خود را در افغانستان نیز تکرار کند.

جان مک کین تاکید کرده است، دو سال پیش امریکا تمام نیروهایش را از عراق بیرون کرد؛ اما در صورتی که این موضوع را در افغانستان نیز تکرار کند، سرنوشت کابل نیز مشابه بغداد خواهد شد.

قرار است درختم سال 2014 میلادی سربازان خارجی بصورت کامل افغانستان را ترک کنند و مسئولیت امنیتی سراسر این کشور را ارتش افغان به عهده گیرد.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا درماه مه سال جاری میلادی رسماً اعلام کرد که بعد ازسال 2014 میلادی 9800 سرباز آمریکایی در افغانستان می مانند و این سربازان تا پایان سال 2016 بصورت تدریجی بیرون می شوند.

اوباما تاکید کرد که بعد ازسال 2016 میلادی فقط 1000 سرباز آمریکایی برای مشوردهی ارتش افغان و تأمین امنیت اماکن دیپلماتیک آمریکا در این کشور باقی خواهند ماند.