.
.
.

مجادله شدید میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی درمورد انتخابات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فیض الله ذکی، عضو تیم انتخاباتی"تحول وتداوم" به رهبری اشرف غنی احمدزی بعد ازظهر روز دوشنبه 16 ژوئن 2014 درمورد سخنان عبدالله عبدالله نامزد انتخابات افغانستان واکنش شدید نشان داد.

به گزارش العربیه، یوسف نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده است که در دور دوم انتخابات بیش از هفت میلیون نفر شرکت کرده بودند.

اما عبدالله عبدالله ناوقت شامگاه یکشنبه هفته جاری درنشست خبری این اظهارات کمیسیون مستقل انتخابات را زیر سوال برده و گفت، او (نورستانی) فکر نمی‌کند که مشارکت حتی در سطح دور اول انتخابات بوده باشد.

فیض الله ذکی عضو تیم انتخاباتی اشرف غنی احمدزی درمورد اظهارات عبدالله عبدالله گفت، کمیسیون مستقل انتخابات مسئولیت دارد که آمار و میزان مشارکت مردم را درانتخابات ارائه کند اما هیچ کدام از تیم انتخاباتی که خود طرف هستند حق این کار را ندارد.

ذکی افزود: "وقتی آقای عبدالله ابراز نظر کمیسیون را در حالی که کمیسیون در بیش از 23 هزار محل رای دهی بیش از 200 هزار کارمند دارد، با این ساز و برگ و با صلاحیت قانونی اش رد می کند، مردم افغانستان چگونه به گفته دکتر عبدالله باور کنند؟! شما از کجا میزان مشارکت را دانستید؟!."

ذکی علاوه کرد که تیم تحول و تداوم نتایج انتخابات را هرچه باشد می پذیرد و عبدالله عبدالله هم باید دراین زمینه متعهد باشد.

او در سخنانش گفت، دور دوم انتخابات از شفافیت بیشتری برخوردار بود اما عبدالله عبدالله میگوید که میزان تقلب در دور دوم انتخابات بیشتر بوده است.

فیض الله ذکی دراین زمینه گفت، ازسخنان آقای عبدالله چنین استنباط می شود که اگر ایشان برنده اعلام نشوند کشور به سوی بحران خواهد رفت.

ذکی تاکید کرد:"به باور ما این گونه اظهارات در مغایرت کامل با قانون اساسی، قوانین انتخاباتی و اصل بنیادین دموکراسی قرار دارد. این اصل بنیادین این است که نتایج انتخابات باید توسط همه شرکت کنندگان قبول شود."

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه هفته جاری میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی برگزار شد و قرار است نتایج ابتدایی انتخابات بتاریخ 11 سرطان(تیر) و نتایج نهایی بتاریخ 31 سرطان(تیر) سال جاری خورشیدی اعلام خواهد شد.