.
.
.

تلاش ایران و پاکستان برای اختلال در انتخابات افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان روز چهارشنبه 4-6-2014 اعلام کردند که کشورهای همسایه بخصوص ایران و پاکستان به صورت گسترده در امور داخلی افغانستان مداخله می کنند.

آنها تاکید می کنند که ایران و پاکستان تلاش دارند تا مسایل قومی را در افغانستان بیشتر دامن زنند تا انتخابات ریاست جمهوری این کشور را مختل سازند.

به گزارش رسانه های افغانی، آروین یون، عضو مجلس نمایندگان افغانستان گفت، ایران و پاکستان از راه های مختلف بخصوص از طریق فعالیت های انترنتی تلاش دارند تا اختلاف قومی را در افغانستان برجسته کرده و روند انتخابات ریاست جمهوری این کشور را مختل سازند.

یون افزود:" ایران در سایت ها و روزنامه های خود مسایلی را نشر می کنند که تعصبات قومی و مذهبی را در افغانستان آتش می زند."

درهمین حال، شکریه بارکزی، یکی دیگر از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان گفت، شماری از حلقات بیرونی تلاش دارند با استفاده از اسامی مستعار از طریق شبکه های اجتماعی بخصوص فیسبوک اختلاف قومی را در افغانستان برجسته سازند.

بارکزی افزود: "کشور های همسایه افغانستان بسیار به شکل فجیع اش مسایل قومی را متاسفانه از راه های مختلف در افغانستان دامن می زنند و کوشش دارند که پروسه انتخابات را مختل کنند. آدرس ها و اکونت های مشخصی است که مطلق توهین به یکی از اقوام افغانستان است."

شکریه بارکزی ادامه داد: "بدون شک آنهایکه به رسانه های اجتماعی دسترسی دارند در بسیاری از موارد بسیار مشکل است تا درک کنند که این اکونت جعلی است، این تصویر فوتو شاپ شده است و این کلیپی که می پندارند واقعی نیست ."

مجلس نمایندگان افغانستان از حکومت این کشور و جامعه جهانی خواست که در راستای مداخله کشورهای همسایه در امور افغانستان بصورت جدی و فوری اقدام موثر کنند.

ایران در فضای مجازی فعالیت جاسوسی می کند

اداره همکار بخش امنیتی کامپیوتر(ای سایت) به تازه گی اعلام کرد که ایران در شبکه های اجتماعی فعالیت های جاسوسی می نماید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تیفانی جونز، سخنگوی این اداره گفت، تحقیقات این اداره نشان می دهد که ایران از دیر زمانی این کار را انجام داده است و موفق نیز بوده است.

تیفانی جونز تایید کرد:" ایران برخی از سیاسیون، سفیران، اعضای پارلمان و مقامات ارشد کشورهای امریکا، عربستان سعودی، عراق و افغانستان را شکار فعالیت های جاسوسی خود ساخته است."

اداره همکار بخش امنیتی کامپیوتر در مورد نحوۀ جاسوسی ایران در صفحه مجازی گفته است که ایران با استفاده از آدرس های جعلی با افراد ارشد کشورهای نامبرده دوست می شود و از صفحه های انترنتی مانند فیس بوک، تویتر، لینکد این و گوگل پلس ارتباط برقرار می نماید.