حامد کرزی: در مورد حملات راکتی از پاکستان وضاحت می‌خواهم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان در مورد ادامه‌ی حملات راکتی پاکستان بر مناطق سرحدی این کشور واکنش نشان داده و تأکید کرده است، قبل از اینکه حکومت افغانستان مجبور به اقدام دیگری شود، در رابطه به این راکت‌پرانی‌ها از مقام‌های پاکستانی به طور جدی خواهان وضاحت می‌شود.

به گزارش روزنامه اطلاعات روز افغانستان او این اظهارات را در دیدار با جنرال جوزف دانفورد، فرمانده‌‌ عمومی ناتو در افغانستان و جیمز کنینگهام، سفیر امریکا در کابل‌ بیان کرده است. در خبرنامه‌ی ارگ ریاست جمهوری آمده است، جوزف دانفورد و جیمز کنینگهام، سفیر امریکا در کابل به روز چهارشنبه، 28-5-2014 جزئیات برنامه‌ی کاهش و خروج نیروهای نظامی امریکا از افغانستان را به حامد کرزی اطلاع دادند.

در این نشست رییس جمهور کرزی در مورد حملات راکتی اخیر پاکستان بر ولایت کنر از آن‌ها معلومات خواسته است. جنرال دانفورد از شلیک راکت به خاک افغانستان و تعداد راکت‌های شلیک شده به ولایت کنر، اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفته است که گزارش‌های رسانه‌ها در این رابطه مبالغه‌آمیز می‌باشند.

اما بسم‌الله محمدی، وزیر دفاع ملی کشور در این نشست در مورد حملات راکتی از آن‌سوی خط دیورند به خاک افغانستان معلومات داده و گفته است که در دو روز گذشته بیشتر از ۳۰۰ فیر راکت از پاکستان به ولایت کنر شلیک شده است. او افزوده که بر اثر این حملات بیش از ۱۲ فرد ملکی زخمی و تعدادی از خانه‌های مسکونی تخریب شده است.

به دنبال آن، شیر محمد کریمی، رییس ستاد مشترک ارتش کشور گفته است که در این مورد با رییس ستاد ارتش پاکستان گفت‌و‌گوی تیلفونی داشته؛ اما او از پرتاب این راکت‌ها انکار کرده است. سپس، جنرال جوزف دانفورد و جیمز کننگهام گفته‌اند که این موضوع را با مقام‌های پاکستانی مطرح خواهند کرد.

در قسمت دیگر این نشست، جنرال جوزف دانفورد در مورد اعلام تعداد نیروهای امریکایی پس از سال 2014 و چگونگی کاهش این نیروها از سال 2015 تا پایان 2017 به حامد کرزی معلومات داده، اما تأکید کرده است که کمک‌ها و تعهدهای آن کشور در قبال افغانستان، خصوصاْ در بخش تقویت نیروهای مسلح افغان، هم‌چنان ادامه خواهند داشت.

او گفته است که تا پایان سال 2017 میلادی تمامی پایگاه‌های امریکا، به استثنای بگرام به حکومت افغانستان منتقل خواهند شد و پایگاه بگرام نیز در تفاهم با حکومت افغانستان بعداً منتقل می‌شود. جوزف دانفورد، فرمانده عمومی ناتو در افغانستان افزوده، امریکا بر تکمیل روند آموزش و تقویت نیروهای امنیتی افغانستان تا سال 2015 متعهد است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید