کرزی با فرمانده ناتو و سفیر آمریکا درکابل دیدار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان روز چهارشنبه 28 مه 2014 با جیمزکننگهم، سفیر آمریکا در افغانستان و جنرال دانفورد فرمانده کل ناتو دیدار کرد.

به گزارش العربیه به نقل از سایت ارگ ریاست جمهوری افغانستان، موضوع موشک پراکنی پاکستان برخاک افغانستان و ماندن 9800 سرباز آمریکایی بعد از سال 2014 در این کشور، محور این دیدار را تشکیل میداد.

حامد کرزی دراین دیدار از جنرال دانفورد خواهان معلومات درمورد موشک پراکنی پاکستان برخاک افغانستان شد.

جنرال دانفورد، فرمانده عمومی ناتو در افغانستان از موشک پراکنی پاکستان به خاک افغانستان اظهار بی خبری کرده گفت، آنچه رسانه ها گزارش داده اند مبالغه آمیز است.

اما بسم الله محمدی، وزیر دفاع افغانستان دراین نشست حضور داشت گفت، در چند روز گذشته بیش از 300 فیر موشک از آن سوی خط دیورند به خاک افغانستان اصابت شده است که براثر آن بیش از 12 غیرنظامی زخمی و شماری از خانه های مسکونی نیز تخریب شده است.

درهمین حال، جنرال شیرمحمد کریمی، رییس ستاد ارتش افغانستان گفت، موضوع موشک پراکنی را با راحیل شریف، رییس ستاد ارتش پاکستان درمیان گذاشته اما او پرتاب راکت ها را انکار کرده است.

جنرال دانفورد و جیمزکننگهم تعهد کردند که این موضوع را با مقام های پاکستانی در میان میگذارند و به گونه جدی خواهان معلومات واضع دراین زمینه خواهند شد.

جنرال دانفورد، فرمانده عمومی ناتو در افغانستان در بخش دیگری از سخنانش درمورد حضور سربازان آمریکایی در افغانستان گفت، آمریکا بر تکمیل روند آموزش و تقویت ارتش افغان تا سال 2015 میلادی متعهد است.

دانفورد افزود:" کمک ها و تعهد آن کشور(آمریکا) در قبال افغانستان خصوصاْ در بخش تقویت نیروهای مسلح افغان، همچنان ادامه خواهد داشت."

دانفورد ادامه داد:" تا ختم سال 2017 میلادی تمامی پایگاه های امریکا به استثنای بگرام به حکومت افغانستان انتقال داده خواهد شد و پایگاه بگرام نیز در تفاهم با حکومت افغانستان بعداً انتقال می گردد."

این درحالیست که باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا شامگاه چهارشنبه 27 مه رسماً اعلام کرد که بعد ازسال 2014 میلادی 9800 سرباز آمریکایی در افغانستان باقی می مانند اما این سربازان تا سال 2016 به گونه تدریجی از این کشور بیرون خواهند شد و بعد ازسال 2016 فقط 1000 سرباز آمریکایی برای مشوره دهی به ارتش افغان و تآمین امنیت اماکن دیپلماتیک آمریکایی دراین کشور باقی خواهند ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید