آمریکا: ۹۸۰۰ سرباز آمریکایی بعد ازسال ۲۰۱۴ در افغانستان می‌مانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا تصمیم گرفته است که ۹۸۰۰ سرباز آمریکایی بعد ازسال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان باقی بمانند. به نظر می‌رسد که این تصمیم رئیس جمهوری آمریکا، نهایی است.

خبرگزاری رویترز، شامگاه سه شنبه ۲۷ مه ۲۰۱۴ با انتشار گزارشی نوشت، باراک اوباما تصمیم گرفته است که ۹۸۰۰ تن سربازان آمریکایی تا سال ۲۰۱۶ در افغانستان باقی بمانند و بعد از آن تمام سربازان آمریکایی این کشوررا ترک خواهند کرد.

رویترز به نقل از مقام‌های ارشد آمریکایی نوشته است که این طرح دو ساله اوباما به امضا پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن پیوند دارد.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که باراک اوباما قرار است این طرح دو ساله را در سخنرانی‌اش امروز سه شنبه ۲۷ مه ۲۰۱۴ رسماً اعلام کند.

این طرح دو ساله در شرایطی اعلام خواهد شد که باراک اوباما شامگاه یکشنبه در سفر از قبل اعلام نشده وارد پایگاه نظامی بگرام درشمال کابل شد و بعد از پنج ساعت کابل را ترک کرد.

اوباما در این سفر با حامد کرزی رییس جمهور افغانستان دیدار نکرد، اما مقام‌های ارشد آمریکایی می‌گویند که این طرح دوساله درمورد ماندن ۹۸۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان بعد ازسفر اوباما در پایگاه نظامی بگرام کابل گرفته شده است.

امضای توافقنامه امنیتی میان واشیگتن و کابل، به دلیل اختلاف نظرهایی میان دو طرف، به درازا کشیده است. حامد کرزی رئیس جمهوری کنونی افغانستان تا کنون از امضای این توافقنامه سر باز زده است. رئیس لوئی جرگه افغانستان تهدید کرده در صورت امضا نشدن توافقنامه، این کشور را ترک خواهد کرد.

امضا نشدن توافقنامه به معنای خروج کامل نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی است. اما تصمیم برای ابقای شماری از سربازان آمریکایی نشان از پیشرفت‌هایی در مذاکرات میان دو طرف دارد.

بسیاری از ناظران و همچنین برخی از مقام های افغانستان معتقد هستند که نیروهای امنیتی و نظامی این کشور، هنوز توانایی برقرار امنیت و مقابله با اقدام‌های گروه طالبان را ندارند. مذاکرات با طالبان تا کنون به نتیجه نرسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید