افغانستان از شنود تلفنی در این کشور توسط آمریکا به شدت انتقاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات افغانستان روز یکشنبه 25 مه 2014 نسبت به عملیات شنود مکالمات تلفنی افغان ها در این کشور از سوی آمریکا به شدت انتقاد کردند.

به گزارش العربیه به نقل از سایت ارگ ریاست جمهوری افغانستان، امیرزی سنگین، وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی این کشور روز یکشنبه در نشست کابینه افغانستان درمورد چگونگی شنود تلفنی افغان ها توسط سربازان آمریکایی گفت:" این مکالمات از طریق دستگاه های که به منظور مبارزه با قاچاق مواد مخدر از سوی نیروهای بریتانیایی و آمریکایی در افغانستان نصب گردیده است، صورت میگیرد."

سنگین ادامه داد:" این فعالیت ها تخطی صریح و آشکار از توافقات مبنی بر استفاده تخنیکی از این دستگاه ها و مهمتر از آنکه نقض صریح حاکمیت ملی افغانستان، نقض حقوق بشری و شهروندی افغانها تضمین شده در قانون اساسی افغانستان می باشد."

کابینه افغانستان به وزارت های داخله(کشور) و وزارت مخابرات وتکنالوژی معلوماتی این کشور دستور داد که فعالیت تأسیسات نامبرده را به زودترین فرصت لغو کنند.

در جلسه امروز کابینه افغانستان به رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی این کشور هدایت داده شد تا در رابطه به این فعالیت های خلاف قانون، نارضایتی شدید حکومت افغانستان را به جانب ایالات متحده امریکا ابراز نموده و این موضوع را بصورت جدی پیگیری کند.

جولیان آسانژ، مدیر سایت افشاگر ویکی‌لیکس، روز شنبه 25 مه 2014 اعلام کرد که افغانستان از جمله کشورهای است که مکالمات تلفنی آن توسط آمریکا شنود می شود.

آسانژ با انتشار اطلاعیه ای تایید کرده است که واشنگتن پست و اینترسپت نیز اخیراً دراین زمینه گزارش داده بودند اما به درخواست دولت آمریکا از ذکر نام افغانستان در گزارشی شان خودداری کرده اند.

مدیر سایت ویکی لیکس این کار آمریکا را سانسور خوانده و تاکید کرده است:"چنین سانسوری حق تعیین سرنوشت یک ملت را درباره موضوعی حساس زیر سوال می‌برد."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید