تحلیلگران افغان: حمله به کنسولگری هند کار پاکستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شماری از تحلیل گران سیاسی افغان حمله به کنسولگری هند روز جمعه 23-5-2014 درشهر هرات افغانستان را به سازمان استخباراتی پاکستان پیوند می دهند.

هرچند پاکستان از نفوذ بیشتر هند در افغانستان همواره ابراز نگرانی کرده و تاکید کرده است که اسلام آباد برای حفظ منافع اش در کابل تلاش خواهد کرد.

به گزارش العربیه.نت به نقل از جنرال هلال الدین هلال، معاون پیشین وزارت داخله (کشور) افغانستان، پاکستان در راستای کاهش فعالیت های دهلی نو درافغانستان؛ حملات خود را علیه منافع هند انجام میدهد.

هلال گفت:"نگرانی های پاکستان این است که فعالیت های هندی ها از خاک افغانستان علیه پاکستان می شود و این عملیات ها را به خاطر ایجاد فضای ترس و وحشت برای هندیها انجام می دهد تا فعالیت هندی ها علیه پاکستانی ها محدود شود."

از سوی دیگر، جاوید کوهستانی، یکی دیگر از تحلیلگران مسایل سیاسی افغانستان گفت:"آی .اس.آی پاکستان با استفاده از ابزارهای القاعده و طالبان افغانی که در خدمت آی اس آی است، دست به این اعمال خرابکارانه می زند، البته این مسئله برمی گردد به بهبود یا توسعه روابط افغانستان با هند مخصوصا که تعهدات هند که بعضی تجهیزات را از روسیه برای افغانستان فراهم کند."

سه مهاجم انتحاری بامداد جمعه 23 مه 2014 به کنسولگری هند درشهر هرات افغانستان حمله کردند که بعد از هشت ساعت درگیری میان مهاجمان انتحاری و ارتش افغان سرانجام تمام مهاجم انتحاری کشته شدند و سه سرباز پلیس افغان نیز زخمی گردیدند.

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان درتماس تلفنی با نخست وزیر هند، این حمله را شدیدا محکوم به وی گفت: " حمله به کنسولگری هند حمله به افغانستان و منافع مشترک کابل و دهلی است".

شماری ازتحلیلگران افغان در حالی این اتهام را به سازمان استخباراتی پاکستان می زنند که رییس جمهور پاکستان با انتشار خبرنامه ای حمله به کنسولگری هند درشهر هرات افغانستان را محکوم کرده است.

ده ها تن از باشندگان شهر هرات درغرب افغانستان صبح روز شنبه 24 مه 2014 درمقابل ساختمان کنسولگری هند درشهر هرات تجمع اعتراضی کردند.

این افراد می خواهند که کنسولگری هند و سایر اماکن دیپلماتیک کشورهای خارجی باید از ساحه خانه های مسکونی بیرون و به نقاط دور انتقال داده شوند تا در صورت حمله به آنها افراد عادی از آسیب در امان باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید