حامد کرزی درمورد همکاری نظامی با رییس جمهور روسیه گفتگو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان درحاشیه نشست سیکا در شانگهای چین، با ولادیمیرپوتین رییس جمهور روسیه دیدار کرد.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان با فرستادن خبرنامه ای به رسانه ها نوشت، موضوع همکاری های اقتصادی و نظامی میان کابل و مسکو محور این گفتگو را تشکیل میداد.

کرزی گفت:" موقعیت جغرافیایی افغانستان و روسیه، روابط تاریخی و منافع مشترک، سبب می شود که حکومت آینده افغانستان برای انکشاف روابط و همکاری با روسیه گام های جدی بر دارد."

روسای جمهور هردو کشور تاکید کردند که تروریزم و افراطیت تهدید جدی و بزرگ در سطح منطقه است و باید کشورهای منطقه بصورت مشترک با این پدیده ها مبارزه جدی کنند.

ولادیمیرپوتین، رییس جمهور روسیه در این گفتگو به یک افغانستان با ثبات و باامن تاکید کرده افزود، تروریزم، افراطیت و قاچاق مواد مخدر چالش های بزرگ درسطح منطقه به شمار میرود و باید دراین زمینه توجه جدی و مبارزه مداوم صورت گیرد.

پوتین در ادامه سخنانش تاکید کرد که روسیه در بخش های اقتصادی و نظامی با افغانستان همکاری خواهد کرد.

حامدکرزی رییس جمهور افغانستان روز یکشنبه هفته جاری طی سفر چهار روزه برای شرکت درکنفرانس تعامل و اقدامات اعتماد سازی درآسیا(سیکا) عازم چین شد.

ولادیمیرپوتین، رییس جمهور روسیه در شرایطی این گفته ها مطرح کرده است که اناتولی انتونوف، معاون وزارت دفاع روسیه به تازه گی گفته است، اگر نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند این کشور باخطر جدی روبرو خواهد شد.

انتونوف گفت:"این وزارت تحولات در افغانستان و اطراف آنرا از نزدیک مشاهده می کند و نگران است که با تکمیل ماموریت آیساف و خروج این نیروها از افغانستان، وضعیت در این کشور و منطقه بد خواهد شد."

انتونوف ادامه داد:"چالش های امنیتی از سوی تندروان و گروه های تروریستی متوجه اند که متاسفانه هنوز هم در افغانستان فعالیت دارند و در چنین حالت وزارت دفاع روسیه هرآنچه در توان دارد در قدم اول برای تقویت امنیت متحدین خود تاجیکستان و قرغیزستان انجام خواهد داد."

قرار است سربازان خارجی در ختم سال 2014 میلادی بصورت کامل افغانستان را ترک کنند و مسئولیت امنیتی سراسر افغانستان را سربازان امنیتی این کشور به عهده گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید