افغانستان: خبر اعزام افغان ها توسط ایران برای جنگ سوریه جدی بررسی می شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقام های وزارت خارجه افغانستان روز دوشنبه 19مه 2014 اعلام کردند، به سفارت این کشور در ایران وظیفه سپرده شده است تا موضوع استخدام مهاجرین افغان در ایران برای جنگ سوریه را بصورت جدی بررسی کند.

به گزارش العربیه.نت به نقل از شکیب مستغنی، سخنگوی این وزارت، اگر این خبر صحت داشته باشد این کار ایران در تضاد با حقوق مهاجرین قرار داشته و نوعی سوءاستفاده از مجبوریت مهاجرین به حساب می آید.

مستغنی افزود:"" وزارت امور خارجه، سفارت این کشور در تهران را موظف ساخته است و هم چنان با مراجع ذیربط دیگر در تماس است که اگر کدام گزارش رسمی و یا سند موثق که بر واقعیت یا عدم واقعیت این ادعا دلالت کند، وجود داشته باشد آن را با وزارت امور خارجه شریک بسازند."

العربیه .نت فارسی روز پنجشنبه 15 مه 2014 به نقل از روزنامه آمریکایی وال ستریت ژورنال، در گزارشی از استخدام افغان ها در ایران برای جنگ سوریه خبر داد.

این روزنامه به نقل از مقامات افغان و غربی نوشت که ایران در مقابل این خدمت پاداشی معادل 500 دلار در ماه و اجازه اقامت در ایران را به این افراد می دهد.

براساس گزارش روزنامه وال ستریت ژورنال، اعزام افغانها به سوریه به تایید دفتر آیت الله عظما محقق کابلی، رهبر مذهبی افغانها در شهر مذهبی قم رسیده است.

اما دفتر آیت الله محقق کابلی اعزام مهاجرین افغان توسط سپاه پاسداران ایران به جنگ سوریه را تکذیب کرد.

دفترمحقق کابلی با انتشار اعلامیه ای نوشت:"به نظر حضرت آیت‌الله العظمی محقق کابلی (مدظله العالی)، مذهبی جلوه دادن جنگ سوریه و یا به سمت جنگ مذهبی هدایت نمودن مسئله سوریه به مصلحت امت اسلامی و کشورهای منطقه نخواهد بود و از کشورهای ذی‌نفوذ در سوریه انتظار دارد که ضمن پرهیز از دخالت در امور داخلی سوریه، ملت مسلمان و مظلوم سوریه را از آتش فتنه که توسط دشمنان شیعه و سنی شعله ور شده است نجات دهند."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید