مجلس نمایندگان افغانستان: ایران حق ندارد از مهاجرین افغان سوء استفاده کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)


مجلس نمایندگان افغانستان روز شنبه 17 مه 2014 از حکومت افغانستان خواست در راستای اعزام مهاجرین افغان توسط ایران به جنگ سوریه تحقیق کند.

اعضای این مجلس با انتقاد شدید از این اقدام ایران گفتند، مقام های ایران درجریان سال های گذشته همواره از مهاجرین افغان در بخش های مختلف سوء استفاده کرده اند.

ناهید احمدی فرید یکی از اعضای مجلس افغانستان گفت، اسنادی وجود دارد که ایران مهاجرین افغان را بدون ذکرهویت افغانی به جنگ سوریه می فرستد.

مجلس نمایندگان خطاب به حکومت افغانستان گفت، اگر این کار ایران واقعیت داشته باشد باید موضع گیری شدید در برابر ایران صورت گیرد تا ایران به زودترین فرصت از این اقدام اش جلوگیری کند.

العربیه .نت فارسی روز پنجشنبه 15 مه 2014 به نقل از روزنامه آمریکایی وال ستریت ژورنال، درگزارشی از استخدام افغان ها در ایران برای جنگ سوریه خبر داد.

این روزنامه به نقل از مقامات افغان و غربی نوشت که ایران در مقابل این خدمت پاداشی معادل 500 دلار در ماه و اجازه اقامت در ایران را به این افراد می دهد.

ایران متحد اصلی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در جنگ سه ساله داخلی این کشور علیه مخالفان عمدتا سنی مذهب او که خواهان برکناری اسد از قدرت هستند؛ می باشد.

براساس گزارش ها، اعزام افغانها به سوریه به تایید دفتر آیت الله عظما محقق کابلی، رهبر مذهبی افغانها در شهر مذهبی قم رسیده است.

این روزنامه به نقل از یک مقام غربی در ایران نوشت که استخدام افغانها بخشی از استراتژی اعزام پیاده نظام به جبهه جنگ سوریه است.

مقام‌های "وزارت مهاجران و عودت کنندگان" افغانستان به این قضیه واکنش نشان داده و می‌گویند، هیچ‌کشوری حق ندارد ‌از مجبوریت پناه‌جویان افغان در خاکش سوء استفاده کند و آنان را برای رسیدن به اهدافش‌ وسیله قرار دهد.

اسلام‌الدین جرأت، سخنگوی این وزارتخانه گفت: " گزارش‌هایی در مورد استخدام پناه‌جویان افغان برای جنگ در سوریه از سوی ایران‌ به نشر رسیده، اما ما تاکنون در این زمینه اسناد دقیقی ‌در اختیار نداریم".

وی تأکید کرد: "اگر در این زمینه اسناد و مدارک دقیق ارائه شود و موضوع حقیقت داشته باشد، حکومت افغانستان در برابر این عمل ایران اقدام خواهد کرد".

سفارت ایران درکابل تاکنون دراین زمینه اظهار نظری نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید