مجلس سنای افغانستان: ایران درمورد اعزام افغان ها به سوریه توضیح دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجلس سنای افغانستان روز یکشنبه 18 مه 2014 نیز پس از مجلس نمایندگان این کشور با واکنش شدید از حکومت ایران خواست که در مورد استخدام مهاجرین افغان درایران برای جنگ سوریه توضیح دهد.

فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنای افغانستان گفت:"واقعاً که این یک حادثهء غم انگیز است، برای حل این مشکل حکومت افغانستان باید راه حلی را دریافت کند، از فقر و بیچارگی آنان(مهاجرین افغان درایران) سوء استفاده می شود و آنان را به جنگ سوریه می فرستند و در آنجا قربانی می شوند."

اعضای مجلس سنای افغانستان روز یکشنبه به کمیسیون روابط بین المللی این مجلس دستور دادند که در مورد اعزام مهاجرین افغان توسط ایران درجنگ سوریه را بصورت جدی پیگیری کند.

مجلس سنا از حکومت افغانستان نیز خواست که بر ایران فشار وارد کند تا در مورد استخدام مهاجرین افغان در ایران برای جنگ سوریه توضیح بیشتر دهد.

العربیه .نت فارسی روز پنجشنبه 15 مه 2014 به نقل از روزنامه آمریکایی وال ستریت ژورنال، در گزارشی از استخدام افغان ها در ایران برای جنگ سوریه خبر داد.

این روزنامه به نقل از مقامات افغان و غربی نوشت که ایران در مقابل این خدمت پاداشی معادل 500 دلار در ماه و اجازه اقامت در ایران را به این افراد می دهد.

ایران متحد اصلی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در جنگ سه ساله داخلی این کشور علیه مخالفان عمدتا سنی مذهب او که خواهان برکناری اسد از قدرت هستند؛ می باشد.

براساس گزارش ها، اعزام افغانها به سوریه به تایید دفتر آیت الله عظما محقق کابلی، رهبر مذهبی افغانها در شهر مذهبی قم رسیده است.

این روزنامه به نقل از یک مقام غربی در ایران نوشت که استخدام افغانها بخشی از استراتژی اعزام پیاده نظام به جبهه جنگ سوریه است. سفارت ایران درکابل تاکنون دراین زمینه اظهار نظری نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم