اعزام افغان ها توسط ایران به سوریه اقدام کابل را به دنبال خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌ دنبال نشر گزارش‌هایی مبنی بر استخدام شماری از پناه‌جویان افغان از سوی دولت ایران در جنگ سوریه، حکومت افغانستان واکنش نشان داد.

مقام‌های حکومتی این کشور تأکید کرده‌اند، هیچ ‌کشوری حق ندار‌د از مجبوریت پناه ‌جویان افغانستان سوء استفاده کرده و آنان را برای جنگ در سوریه یا کشور‌ دیگری بفرستد.

العربیه.نت پیشتر به نقل از روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، در گزارشی از استخدام افغان ها در ایران برای جنگ در سوریه خبر داده بود.

این روزنامه پنجشنبه 15 مه 2014 به نقل از مقامات افغان و غربی نوشت که ایران در مقابل این خدمت پاداشی معادل 500 دلار در ماه و اجازه اقامت در ایران را به این افراد می دهد.

براساس روزنامه "اطلاعات روز" افغانستان، ایران این پناه‌جویان افغان را ماهیانه 500 دالر معاش و نیز مجوز اقامت در ایران می‌دهد. با این حال، مقام‌های "وزارت مهاجران و عودت کنندگان" کشور به این قضیه واکنش نشان داده و می‌گویند، هیچ‌کشوری حق ندارد ‌از مجبوریت پناه‌جویان افغان در خاکش سوء استفاده کند و آنان را برای رسیدن به اهدافش‌ وسیله قرار دهد.

اسلام‌الدین جرأت، سخنگوی این وزارتخانه گفت: " گزارش‌هایی در مورد استخدام پناه‌جویان افغان برای جنگ در سوریه از سوی ایران‌ به نشر رسیده، اما ما تاکنون در این زمینه اسناد دقیقی ‌در اختیار نداریم".

وی تأکید کرد: "اگر در این زمینه اسناد و مدارک دقیق ارائه شود و موضوع حقیقت داشته باشد، حکومت افغانستان در برابر این عمل ایران اقدام خواهد کرد".

به گزارش روزنامه اطلاعات روز افغانستان، سخنگوی وزارت مهاجران و عودت کنندگان افغانستان می‌گوید، شماری از شهروندان افغانستان به خاطر زنده ماندن به کشورهای همسایه مهاجر می‌شوند. این به بدان معنا نیست این کشورها از ضعف آنان استفاده کرده و آنان را به جنگ بفرستند. او تأکید کرد، اگر چنین چیزی ثابت شود، دولت به کمیساری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان شکایت خواهد کرد.

در این گزارش آمده است:"ایران از جمله‌ی کشورهایی است که بیش‌ترین شمار مهاجران افغانستان در این کشور به ‌سر می‌برند. براساس گزار‌ش‌های ارائه شده، در حال حاضر در حدود دو میلیون و چهار‌صد هزار پناه‌جوی افغان در ایران به سر می‌بر‌ند. اما همواره گزارش‌هایی به نشر می‌رسند که این کشور از پناه‌جویان افغان سوء استفاده می‌‌کند."

اطلاعات روز نوشته است، پیشتر نیز برخی گزارش‌هایی به نشر رسیدند که دولت ایران پناه‌جویان افغان را برای جنگ به سوریه می‌فرستد. حامد اقتدار، یک شهروند افغانستان که از جنگ سوریه فرار کرده بود، گفته بود، دسته‌ای از افغان‌ها از ایران در بدل دریافت پول هنگفت وارد سوریه شده و علیه شورشیان این دولت وارد جنگ شده‌اند. به گفته‌ی او، تاکنون در این درگیری‌ها تعداد‌ زیادی از پناه‌جویان افغان کشته شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم