راسموسن: با امضا پیمان امنیتی به تعهدات خود در افغانستان پابندیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) به تازه گی تاکید کرده است که ارتش افغان بعد از خروج کامل سربازان خارجی از افغانستان توانایی مقابله با هراس افگنان را دارد اما نیروهای امنیتی افغان به حمایت بین المللی بیشتر نیاز دارند.

به گزارش العربیه.نت و به نقل از راسموسن که درمقر ناتو در بروکسیل صحبت میکرد گفت:"این حملات مورد تازه نیست. حقیقت این است که طالبان در برهم زدن انتخابات افغانستان ناکام شدند و این موضوع نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی افغانستان قادر هستند که از کشورشان پس از بیرون شدن نیروهای خارجی از این کشور دفاع کنند و من بر توانایی‌های آنها باور دارم."

راسموسن در ادامه سخنان اش در مورد امضا پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن گفت، رییس جمهور جدید افغانستان این پیمان امنیتی را امضا خواهد کرد.

او تاکید کرد:"ما در برگذاری انتخابات ریاست جمهوری، نیروهای امنیتی افغانستان را حمایت کردیم؛ اما آنها در راس قرار داشتند و این نشان می‌دهد که افغانستان پس از بیرون شدن نیروهای خارجی از نگاه امنیتی نیز به هیچ چالشی رو به رو نخواهد شد؛ اما ما بر تعهدات خود برای آموزش نیروهای افغانستان در صورتی که موافقت‌نامه‌ امنیتی امضا شود متعهد خواهیم بود."

این گفته ها، در شرایطی مطرح میگردد که انجمن بین المللی بحران درهفته جاری با انتشار گزارشی نوشت، حمایت بین المللی از ارتش افغان بعد از خروج کامل سربازان خارجی از افغانستان یک ضرورت است.

این انجمن تاکید کرده است، اگر کشورهای تمویل کننده بعد ازسال 2014 ارتش افغان را مورد حمایت خود قرار ندهند، دست آورد چندین ساله افغانستان به مخاطره قرار خواهد گرفت و زمینه رشد شورشیان دراین کشور مساعد خواهد شد.

قرار است درختم سال 2014 میلادی سربازان خارجی بصورت کامل افغانستان را ترک کنند و مسئولیت امنیتی سراسر افغانستان به عهده ارتش این کشور قرار گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید