نگرانی ارتش آمریکا از خروج افسران سازمان سیا از افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)


پس از بگومگوها درمورد چگونگی خروج افسران سازمان اسخبارات مرکزی آمریکا(CIA) از افغانستان این بار ارتش آمریکا دراین زمینه به شدت ابراز نگرانی کرده است.

روزنامه لوس انجلس تایمز، روز شنبه 10-5-2014 با انتشار گزارشی نوشت، سازمان استخبارات مرکزی آمریکا (سیا) قصد دارد در تابستان سال جاری میلادی تمام پایگاه های اطلاعات ماهوارۀ ای خود را از سراسر افغانستان تعطیل کند و تمام کارمندان خودرا به کابل انتقال دهد.

دراین گزارش آمده است که ارتش آمریکا ازاین تصمیم سازمان استخبارات مرکزی آمریکا به شدت ابراز نگرانی کرده و گفته است که با این اقدام سیا، افسران آمریکایی در افغانستان از اطلاعات مورد نیاز خود محروم خواهند ماند.

هرچند آمریکا در گذشته بارها به افغانستان هشدار داده بود که اگر پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن امضا نشود میزان فعالیت ها و همکاری های نظامی و غیرنظامی این کشور با افغانستان کاهش خواهد یافت و در پایان سال 2014 میلادی تمام افسران آمریکایی از افغانستان بیرون خواهند شد.

اما حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان دراین زمینه موضع گیری کرده و همواره به شروط هایش درمورد امضا پیمان امنیتی تاکید کرده است.

اکنون بیش از دوسال از چانه زنی های سیاسی میان مقام های کابل و واشنگتن درمورد امضا پیمان امنیتی زمان میگذرد اما تاهنوز این پیمان به امضا نرسیده است.

حامد کرزی گفته است که رییس جمهور جدید افغانستان پیمان امنیتی را با آمریکا امضا خواهد کرد. برای فعلاً عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی از جمله نامزدان پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اند و یکی از این دو نفر رییس جمهور آینده افغانستان خواهند شد اما هردوی شان درمورد امضا پیمان امنیتی با آمریکا دیدگاه مثبت دارند.

این دو نامزد در زمان پیکارهای انتخاباتی شان گفته بودند درصورت رسیدن به قدرت سیاسی، پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن را بزودی امضا خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید