سوئد نیروهای خود را از افغانستان خارج کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش العربیه به نقل از منابع خبری افغانستان روز شنبه 10-5-2014 به نقل از وزیر دفاع سوئد اعلام کردند 500 نظامی سوئدی که در استان های بلخ و جوزجان در شمال افغانستان حضور دارند آماده خروج کامل از این کشور شده اند.

این نظامیان در سال 2002 در استان های بلخ و جوزجان در شمال افغانستان به منظور تثبیت امنیت آن منطقه، مستقر شدند.
تاکنون 5 تن از نظامیان سوئدی در انجام ماموریت خود در افغانستان کشته شده اند.

200 تن دیگر از این نظامیان ماه آوریل گذشته افغانستان را ترک کردند.

منابع سوئدی گفتند که نیروهای این کشور، پایگاه خود را در استان جوزجان که 35 میلیون دلار برای ساخت آن هزینه کرده اند، در اختیار نیروهای افغان قرار داده اند.

به گفته مقامهای سوئدی، حضور نظامی این کشور در افغانستان تا کنون 1.3 میلیارد دلار برای آن کشور هزینه در بر داشته است.

ˈکارین انگسترومˈ وزیر دفاع سوئد حضور نظامیان کشورش را در افغانستان مهم خوانده و گفته است که این نظامیان نقش مهمی در برقراری صلح و امنیت در شمال افغانستان، ایفا کرده اند.

3 روز پیش نیز نظامیان آمریکایی از مناطق شمالی استان هلمند که از جمله خطرناکترین مناطق افغانستان به شمار می رود، خارج شدند.

پیش از این نیز نظامیان استرالیایی از استان ارزگان، نظامیان لهستانی از استان غزنی و سربازان زلاندنو از استان بامیان، خارج شدند.

قراراست تا پایان 2014 نیروهای خارجی به طور کامل از افغانستان خارج شوند و تامین امنیت این کشور را به نیروهای افغان بسپارند.
به رغم حضور 150 هزار نظامی خارجی در 12 سال گذشته در افغانستان، این کشور هنوز موفق نشده است که امنیت کامل در کشور برقرار کند، اما توانایی رزمی نیروی ملی افغانستان به شکل قابل توجهی پیشرفت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید