احمدزی: چشم انتظار نتایج نهایی انتخابات افغانستان و رفتن به دور دوم هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اشرف غنی احمدزی یکی از نامزدان پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امروز جمعه 9 مه 2014 در کابل اعلام کرد که بی صبرانه چشم انتظار نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری و شرکت در دور دوم انتخابات است.

به گزارش العربیه.نت، اشرف غنی تاکید کرد که تیم "تحول و تداوم" به فکر قدرت انحصاری نیست بلکه به فکر مشارکت تمام اقوام در قدرت سیاسی است تا افغانستان به صلح، آزای و ثبات برسد.

اشرف غنی گفت:" معلوم است و احتمال قوی است و منتظر اعلام نتایج هستیم که ما به دور دوم می رویم اما هم جناب دکتر عبدالله و هم من می‌خواهیم که رئیس جمهوری تمام مردم افغانستان باشیم ما به هیچ صورت اراده نداریم که نماینده یک بخش، یک قشر و یا چند قوم افغانستان باشیم."

اشرف غنی احمدزی این سخنان را درمراسمی که از سوی شوراهای اتحاد حزب اسلامی افغانستان بمنظور حمایت از تکت انتخاباتی اشرف غنی برگزار شده بود ابراز کرد.

قاضی محمد امین وقاد، رییس شوراهای اتحاد حزب اسلامی افغانستان در مراسم امروز جمعه در کابل گفت، این شوراها فقط برای به میان آمدن وحدت ملی از تکت انتخاباتی اشرف غنی احمدزی حمایت کرده اند.

وقاد افزود:" نه امتیاز جهاد، نه بنام مجاهدین کدام آجندای جداگانه خصوصی امتیاز طلبی، انحصار طلبی نداشته باشیم، ما فیصله کردیم که با مردم باشیم در میان مردم باشیم و داکتر صاحب من حیث کاندید مردم افغانستان را حمایت کنیم."

اشرف غنی احمدزی درمورد حمایت شوراهای اتحاد حزب اسلامی افغانستان گفت:"من خاصتاً ابراز امتنان می کنم که شوراها منتظر این نماندن که نتایج نهایی اعلام شود، چون در این بخش این تصمیم انعکاس دهنده اینست که هفته های آینده پیش روی ما چی خواهد آمد، ضرورت یک دیدگاه نو که با تحمل و احترام متقابل ملی استوار باشد ایجاد گردید."

بعد از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دیده شد که هیچ کدام از هشت نامزد ریاست جمهوری افغانستان نتوانستند که 1+50 آرا را بدست آورند.

یوسف نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت، بر اساس بررسی این کمیسیون، احتمال زیاد وجود دارد که انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم برود.

بر اساس قوانین انتخابات افغانستان، اگر انتخابات به دور دوم برود، این بار انتخابات میان دو نامزد پیشتاز برگزار خواهد شد.

در این روزها چانه زنی های سیاسی میان نامزدان ریاست جمهوری و احزاب سیاسی افغانستان به شدت گرم شده است و نامزدان بازنده در جستجوی ائتلاف با نامزدان پیشتاز هستند.

عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی از جمله نامزدان پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اند که در این روزها موضوع دور دوم انتخابات ریاست جمهوری و ائتلاف نامزدان، محور محافل سیاسی افغانستان را تشکیل می دهد.

چند روز پیش، محمد شفیق گل آغا شیرزی، یکی از نامزدان ریاست جمهوری افغانستان، از تکت انتخاباتی عبدالله عبدالله حمایت کرد.

قرار است نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا پنج روز دیگر معلوم شود و آن وقت مشخص خواهد شد، آیا انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دور دوم خواهد رفت یا خیر؟

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید