سازمان سیا آمریکا قرارداد با شبه نظامیان افغان را لغو می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان استخبارات مرکزی آمریکا(CIA) به تازه گی اعلام کرده است که فعالیت ملیشه های(شبه نظامی) افغان منحل میگردد.

ملیشه های افغان از سوی استخبارات مرکزی آمریکا آموزش داده شده اند تا در مورد حملات گروه طالبان و شبکه های تروریستی از جمله گروه القاعده و شبکه حقانی موضع گیری کنند.

روزنامه دیلی بیست، روز سه شنبه 06 مه 2014 با انتشار گزارشی نوشت، مقام های بلند رتبه آمریکایی دراین زمینه ابراز نگرانی کرده و گفته اند که با منحل کردن ملیشه های افغان زمینه نفوذ بیشتر برای شبکه های تروریستی مساعد خواهد شد و جای این ملیشه ها را القاعده خواهد گرفت.

شماری از مقام های آمریکایی میگویند:"منحل سازی بطی یا تدریجی ملیشه های حمایت شده از سوی سی. آی. ای در افغانستان، منتج به نگرانی های اعضای کانگرس امریکا هم شده است که فکر می کردند این نیروها باقی خواهد ماند و بعد از خروج قوای امریکایی علیهء طالبان و القاعده خواهند جنگید. ولی مقامات سی. آی. ای دراین هفته به اعضای کانگرس امریکا گفته اند که با کاهش قرارگاه های امریکایی در افغانستان، حضور استخبارات امریکا هم در آن کشور کاهش می یابد."

روزنامه دیلی بست، درگزارش اش نوشته است:" منحل شدن این ملیشه ها به بقایای کوچک القاعده که در افغانستان باقی اند، آزادی تحرک و فرصت طرح حملات را خواهد داد. سی.آی.ای نمی خواهد درافغانستان حالتی خطرناک مانند شهر بنغازی در لیبیا تکرار شود، جایی که در آن تندروان دفاتر دیپلوماتیک امریکا و دفتر سی. آی. ای را مورد حمله قرار داده، سفیر امریکا، یک همکار وی و دو کارمند سی. آی. ای را کشتند.

براساس گزارش روزنامه دیلی بیست، ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان گفته است که استخبارات مرکزی آمریکا روند ختم قرارداد اش را با ملیشه های افغان آغاز کرده است.

فیضی گفت، بیشتر از ملیشه های افغان در نقاط مهم افغانستان مستقر بودند و درحال حاضر نیروهای امنیتی افغان آن نقاط را تحت تسلط دارند.

این روزنامه به نقل از فرماندهان نظامی افغان و آمریکا نوشته است:" قوای افغان در پر کردن جای ملیشه های که با سی. آی. ای همکاری داشتند، عاجز اند. هزاران تن از ملیشه های آموزش داده شده از سوی سی. آی. ای حالا برای مقابله با حملات تابستانی طالبان و فصل گرم خشونت ها آماده گی می گیرند. این به معنای افزایش حملات بر اهداف افغان و امریکایی درحالی خواهد بود که کاخ سفید در حال خاتمه دادن جنگ درازمدت اش در افغانستان است."

براساس گزارش ها، استخبارات مرکزی آمریکا در سال 2001 روند آموزش و پرورش شبه نظامی افغان را آغاز کرد تا با گروه های تروریستی و تخریبی از جمله گروه القاعده بجنگند. که بیشتر ملیشه های افغان در جنوب شرق افغانستان فعالیت دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید