عملیات جستجوی ناپدید شدگان ولایت بدخشان افغانستان پایان یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقام های افغان روز یکشنبه 04 مه 2014 رسماً اعلام کردند که عملیات جستجو برای یافتن ناپدید شدگان رانش زمین ولایت بدخشان پایان یافت.

براساس گزارش العربیه.نت، گروه های نجات در ولایت بدخشان گفته اند، دیگر هیچ امیدی برای زنده یافتن افرادی که براثر رانش زمین زیر خاک شده اند وجود ندارد.

درهمین حال، مقام های محلی ولایت بدخشان گفته اند که جای که رانش زمین صورت گرفته بنام "گورستان بزرگ روستای آب باریک" نامگذاری خواهد شد.

کریم خلیلی معاون دوم حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان که در منطقه آب باریک ولایت بدخشان رفته میگوید، اجساد 250 نفر دریافت شده اما درحدود 300 خانوار دیگر تاهنوز زیر آواره های خاک گیرمانده اند.

خلیلی گفت:" ما این مصبیت بزرگ را برای همه شما عزیران که در این قریه ارگو هستند، تسلیت می گویم و از طرف رییس جمهور، دولت و حکومت افغانستان کمیته ملی مبارزه با حوادث به شما اطمینان میدهم که در همه عرصه ها درکنار شما هستیم."

براثر دو رانش پی درپی زمین روز جمعه 02 مه در منطقه "آب باریک" ولسوالی ارگو ولایت بدخشان 2500 نفر جان باخته اند.

مقام های بدخشان تاکید کرده اند که هنوزهم خطر جدی این روستا را تهدید می کند و احتمال زیاد برای رانش دیگر نیز وجود دارد.

تاکنون، جان باختن 250 باشنده روستای آب باریک و ناپدید شدن 300 خانوار دراین رویداد بصورت رسمی تایید شده است اما مقام های بدخشان تخمین زده اند که درحدود 2500 نفر از باشندگان این روستا ناپدید هستند.

ولی الله ادیب، والی بدخشان گفت:"300 خانواده زیر خاک قرار گرفته با کودک، مرد و زن. از آنان هیچ اثری نیست، تعداد به نماز جمعه آمده بودند و کسایی که به کمک آمده بودند نیز در این رویداد گیرماندن و کسایی هم بودن که از قریه های دور به این جا به عروسی آمده بودند ما یک فرد را می شناسم که تمام فامیل خود را از دست داده تنها خودش مانده."

وزارت داخله(کشور) افغانستان میگوید که نیروهای پلیس برای نجات آسیب دیدگان فاجعه بدخشان نقش فعالی را داشته اند.

صدیق صدیقی، سخنگوی این وزارت گفت:"بسیار دشوار است که ما ارقام دقیق را با شما شریک بسازیم، بخاطر که کمیسیون که به امداد رسانی و سنجش چگونگی خساره رفته اند کار می کنند و قوماندان امنیه(فرمانده پلیس) ولایت هم است و چیزی که تخمیناً گفته اند نزدیک به 200 خانه متاسفانه در ننیتجه لغزش زمین از بین رفته وشماری از شهروندان دراین خانه ها بودند به شهادت رسیده اند و تعداد شان معلوم نیست."

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان امروز یکشنبه را عزای ملی اعلام کرد و بیرق افغانستان در تمام نمایندگی های سیاسی این کشور در خارج، نیمه افراشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید