.
.
.

روز یکشنبه در افغانستان عزای ملی اعلام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حکومت افغانستان روز یکشنبه 04 مه 2014 را به دلیل همدردی با قربانیان فاجعه ولایت بدخشان عزای ملی اعلام کرد.

شورای وزیران با انتشار خبرنامه ای نوشت:"رئیس جمهوری افغانستان به منظور ابراز همدردی و غم شریکی ملت مسلمان و متدین کشور با قربانیان فاجعۀ المناک باریک آب ولایت بدخشان، که در اثر لغزش زمین باعث یک فاجعۀ انسانی شده طی حکمی روز یکشنبه را عزای ملی در کشور اعلام کرده است."

در این خبرنامه آمده است که حکومت افغانستان به نمایندگی های سیاسی این کشور در خارج نیز دستور داده است تا روز یکشنبه بیرق افغانستان نیمه افراشته باشد.

براساس این خبرنامه، حامد کرزی از تمام شهروندان، تاجران، نهادهای امدادرسانی داخلی و خارجی خواسته است که به آسیب دیده گان این رویداد همکاری کنند.

خشم طبیعت در ولایت بدخشان افغانستان 2500 نفر را به کام مرگ فرستاد

براثر رانش زمین ظهر روز جمعه در روستای "آب باریک" ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان 2500 نفر جان باختند.

براساس گزارش العربیه.نت، شاه ولی ادیب، والی بدخشان گفت، دراین رانش زمین 300 خانوار زیر خاک مدفون شده اند و 700 خانوار در معرض تهدید قرار داشتند از منطقه خارج شده اند.

ادیب افزود، دراین رانش زمین درحدود 1500 راس مواشی مردم این منطقه نیز زیر خاک شده اند.

او علاوه کرد که رانش زمین چاشت روز جمعه حوالی ساعت 12:15 دقیقه به وقت محل اتفاق افتاد.

واکنش های بین المللی درمورد فاجعه انسانی در بدخشان

بارک اوباما، رییس جمهورآمریکا به نمایندگی از مردم آمریکا تسلیت خود را به مردم افغانستان بیان کرده گفت، مردم آمریکا در غم مردم افغانستان بخاطر حادثه بدخشان شریک هستند.

اوباما تاکید کرد:"ایالات متحده امریکا از سال ها به این سو از مردم افغانستان حمایت کرده و در این رویداد نیز حاضریم با شرکای افغان خود در این زمینه همکاری کنیم".

نمایندگی سازمان ملل متحد در امور بشری نیز از وقوع رانش زمین در ولایت بدخشان ابراز تأسف کرده و تاکید کرده است که رساندن کمک به بازماندگان این رویداد در الویت کاری این اداره قرار دارد.

از سوی دیگر، کشورهای ایران و پاکستان نیز با انتشار بیانیه ای، تسلیت خود را به قربانیان این رویداد ابراز کرده اند.
پلیس اتحادیه اروپا در کابل نیز در صفحه تویتر خود با خانواده های قربانیان این رویداد ابراز همدردی کرد.