ایران: افغانستان مهمان ویژه نمایشگاه جهانی کتاب تهران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقام های ایرانی مقیم کابل روز یکشنبه 04 مه 2014 اعلام کردند که افغانستان به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران انتخاب شده است.

Advertisement


ناصر جهانشاهی رایزن فرهنگی سفارت ایران در افغانستان گفت، بیش از بیست ناشر افغانستانی با محوریت اتحادیه ناشران افغانستان به ایران اعزام شده اند.

او گفت که رایزنی فرهنگی سفارت ایران در کابل، مقدمات سفر این ناشران به تهران را فراهم کرده است.

جهانشاهی افزود، در کنار نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، برنامه های جانبی مانند پی گیری تفاهم نامه های امضاء شده بین ناشران و چاپخانه های دو کشور، برگزاری همایش های مشترک فرهنگی دو کشور و نقش کتاب در آن وهم چنین بررسی موانع موجود در گسترش همکاریها نیز تدارک دیده شده که در حال انجام است.

براساس گزارش خبرگزاری "بخدی" افغانستان، جهانشاهی در مورد نشر خبرهای مبنی بر اینکه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، کتاب هایی که با محتوای مسایل اختلافی میان مذاهب اسلامی اجازه نمایش داده نشده گفت:" بحث عدم نمایش کتاب هایی با محتوای مسایل اختلافی بین مذاهب اسلامی، اساساً مطرح نیست، زیرا ناشران کشور دوست و برادر افغانستان تمامی ملاحظات برابر تفاهم نامه های امضاء شده خویش را مراعات کرده اند و با قوت در نمایشگاه حضور یافته اند."

امضا تفاهمنامه میان ناشران کابل و تهران

ناصر جهانشاهی رایزن فرهنگی سفارت ایران در کابل گفت، در اواخر سال 1392 اولین سفر ناشران و چاپخانه داران ایران بصورت رسمی به کابل، مزارشریف و هرات صورت گرفت و در این سفر دو تفاهم نامه مهم در حوزه نشر و چاپ بین ناشران و چاپخانه داران افغانستان منعقد که در آن مقرر شد ناشران افغانستان در نمایشگاه بین المللی کتاب سال 93 با توجه به عمق اشتراکات دو کشور و استفاده از ظرفیت های همدیگر بصورت ویژه شرکت کند.

او علاوه کرد، هدف از این کار این بود تا ناشران ایرانی با ظرفیت های نشر در افغانستان آشنا و همچنین در گسترش همکاریها با جدیت عمل کنند.

این مقام فرهنگی ایران می گوید که ملت های ایران و افغانستان ظرفیت های بسیار بالائی برای همکاریهای دوجانبه دارند و مقام های دولتی و نیز بخش خصوصی در این قسمت کارهای بزرگی را روی دست گرفته اند.

جهانشاهی تاکید کرد که تعاملات فرهنگی باعث خواهد شد تا روابط دو کشور همسایه مستحکم شده و دو طرف از ظرفیت های موجود استفاده کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید