آزادی رسانه ها در افغانستان میان بیم و امید نفس می کشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امروز شنبه 03 مه مصادف است با روزجهانی آزادی رسانه ها؛ اما در افغانستان آزادی رسانه ها چگونه است؟

براساس گزارش العربیه.نت، افغانستان برای اولین بار آزادی رسانه ها را در دورۀ مؤقت تجربه کرد که با تلاش های نفسگیر خبرنگاران و رشد روزافزون رسانه¬ها دراین کشور سبب گردید تا رسانه ها به عنوان قوه چهارم تعریف گردد.

درحال حاضر، آزادی رسانه ها درافغانستان وارد سیزدهمین سال اش شده است و دوره ریاست جمهوری حامد کرزی همواره بهترین شرایط برای رشد رسانه ها یاد شده که آزادی رسانه ها و آزادی بیان از جمله بزرگترین دست آورد در دوره ریاست جمهوری حامد کرزی برای افغانستان یاد می شود.

براساس گزارش ها، برای فعلاً ده ها شبکه تلویزیونی، صدها رادیو و بیش از هزار نشریه چاپی و انترنتی در افغانستان فعالیت دارد.
براساس سروی نهاد گال اپ(Gallup) 71 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی این نهاد، افغانستان را دارای رسانه های آزاد یاد کرده اند.

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان به تازگی گفته است که آزادی بیان و رشد رسانه ها در جریان 13 سال گذشته یکی از بزرگترین دست آورد مردم افغانستان بوده است.

کرزی گفت:"در سیزده سال گذشته یکی از دست آوردهای بزرگ مردم، گسترش و پیشرفت بی سابقه رسانه ها و مطبوعات آزاد است."

کرزی تاکید کرد که آزادی رسانه ها در افغانستان درسطح منطقه بی نظیر است و پیوسته درحال پیشرفت می باشد.

کرزی گفت:" ما در این مدت با وجود همه دشواریهای موجود، برای حفظ و گسترش آزادی بیان و آزادی مطبوعات تلاشهای فراوانی کردیم و نگذاشتیم آزادی نوپای مطبوعات و رسانه های ما صدمه ببیند، شخصی و یا نهادی سد راه پیشرفت آن شود."

حامد کرزی نهادینه کردن مردم سالاری، تقویت و حمایت از نهادهای مدنی دفاع از مصالح علیای افغانستان واطلاع رسانی سالم را از جمله اهداف اساسی و بنیادی رسانه ها عنوان کرده است.

درکنار این دست آوردها، افغانستان همواره یکی از کشورهای بسیار خطرناک برای کارهای خبرنگاری یاد شده است.

که موجودیت ناامنی دراین کشور سبب گردیده تا ازیک مسیر آزادی رسانه ها و آزادی بیان در افغانستان به مخاطره قرار گیرد از مسیر دیگر جامعه خبرنگاران و رسانه ها دراین کشوربا تهدیدات مختلف دست وپنجه نرم نمایند.

نهادهای مدافع ازحقوق خبرنگاران در افغانستان همواره این کشور را یکی از خطرناک ترین و بدترین نقاط جهان برای خبرنگاران یاد کرده اند.

براساس معلومات دیدبان رسانه های آزاد افغانستان، که آمار تلفات و خشونت ها علیه خبرنگاران را در جریان 13 سال گذشته ثبت کرده آمده است، درجریان 13 سال گذشته دست کم 42 خبرنگار در افغانستان کشته شده اند.

این درحالیست که دوماه پیش یک خبرنگار سویدنی(سوئد) درقلب شهر کابل ازسوی افراد مسلح ناشناس کشته شد و یکماه بعد از این رویداد، سردار احمد خبرنگار خبرگزاری فرانس پرس همراه همسر و دوکودک اش در هتل سرینا شهر کابل کشته شدند.

هم چنان در این اواخر نیز یک پلیس افغان بسوی دوخبرنگار خارجی در ولایت خوست این کشور تیراندازی کرد که درنتیجه یک خبرنگار کشته و یک خبرنگار دیگر به شدت زخمی شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید