.
.
.

آمریکا: اگر پیمان امنیتی امضا نشود آمار حضور سربازان در افغانستان اعلام نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام های آمریکایی روز چهارشنبه 23-04-2014 اعلام کردند تا زمانیکه پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن به امضا نرسد آمار معیین از حضور سربازان آمریکایی بعد از سال 2014 در افغانستان اعلام نخواهد شد.

جان ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت،آمریکا هنوز هم در مورد حضور شماری از سربازانش در افغانستان، تصمیم نهایی نگرفته است.

جان ساکی افزود:" زمانی که در مورد پیمان امنیتی با افغانستان به نتیجه نرسیم، شمار سربازانی را که پس از سال 2014 در افغانستان حضور خواهند داشت، اعلام نخواهیم کرد."

این در حالیست که خبرگزاری رویترز روز گذشته گزارش داد که مقام های کاخ سفید، وزارت های خارجه و دفاع آمریکا نشست هایی را درمورد چگونگی حضور سربازان آمریکایی بعد ازسال 2014 در افغانستان برگزار کرده اند.

دراین گزارش آمده است که مقام های آمریکایی تاکید کرده اند که ارتش افغان توانایی مقابله با هراس افگنان را دارد و حضور کمتر از پنج هزار سربازان آمریکایی بعد ازسال 2014 در افغانستان دراین نشست پیشنهاد شده است.

ازسوی دیگر، فاکس نیوز نیز به نقل از یک مقام بلند رتبه آمریکایی گزارش داده است که پنتاگون درمورد گزینه استقرار کمتر از ده هزار سربازان آمریکایی در افغانستان کار میکند.

قرار است نیروهای خارجی در ختم سال 2014 میلادی افغانستان را بصورت کامل ترک کنند و دیده شود که مقام های آمریکایی در این رایزنی ها، به چه تعداد از حضور سربازانش بعد از سال 2014 در افغانستان توافق خواهند کرد.

هر چند مقام های آمریکایی و ناتو در روزهای گذشته گفته بودند که سرنوشت حضور یا عدم حضور نیروهای خارجی در افغانستان به امضا پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن گره خورده است. اما شماری از نامزدان ریاست جمهوری افغانستان به شمول عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی از نامزدان پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری در زمان پیکارهای انتخاباتی اش گفته بودند که در صورت پیروزی در انتخابات امضا پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن در فصل اول کاری اش قرار دارد.