.
.
.

مبارزات انتخاباتی در افغانستان رسماً پایان یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان ساعت 12 شامگاه چهارشنبه رسماً پایان یافت.

براساس گزارش العربیه.نت، مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از تمام نامزدان ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی و رسانه ها خواسته اند که در این دو روز از تبلیغات انتخاباتی خودداری کنند، و بگذارند تا مردم تصمیم شانرا در این دو روز در مورد نامزد مورد نظرشان بگیرند.

در قانون انتخابات افغانستان آمده است که 48 ساعت قبل از برگزاری انتخابات، مبارزات انتخاباتی نامزدان باید پایان یابد و آماده‌گی‌ها برای برگزاری انتخابات آغاز گردد.

یوسف نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت، درحدود 265 هزار نفر از سوی 71 رسانه‌ داخلی، 45 رسانه‌ بین‌المللی، 67 نهاد داخلی و 16 نهاد بین‌المللی، 31 حزب سیاسی، هشت نامزد ریاست جمهوری و 1817 نامزد شورای ولایتی از انتخابات پیش‌رو نظارت خواهند کرد.

نورستانی از تمام شهروندان واجد شرایط رأی افغان خواست که در انتخابات مشارکت گسترده کنند و به نامزد موردنظرشان رأی دهند.

افغانستان تحت تدابیر شدید امنیتی

کابل و ولایت های افغانستان به دلیل برگزاری انتخابات سراسری تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارد و صدها هزار نیروهای امنیتی افغان درنقاط مختلف افغانستان موظف شده اند.

جنرال(ژنرال) ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان میگوید، در حدود 195000 اردوی ملی در کنار سربازان پلیس ملی و امن و نظم عامه درسراسر افغانستان موظف شده اند تا انتخابات در فضا امن و دور از هرگونه تهدیدی امنیتی برگزار گردد.

ازسوی دیگر، جنرال محمد دوران، فرمانده عمومی قوای هوایی ارتش افغان گفت، برای رویداد های احتمالی چرخبال ها در بخش های از افغانستان در حالت آماده باش قرار دارند و در روز برگزاری انتخابات درحال گشت زنی هوایی خواهند بود تا انتخابات در فضا آرام برگزار شود.

مقام های امنیتی افغان اعلام کرده اند که بیش از 17 هزار پلیس امن و نظم عامه برای تأمین امنیت انتخابات در سراسری افغانستان موظف شده اند و هیچ تهدیدی در مسیر انتخابات وجود ندارد.

تبلیغات برای شرکت در انتخابات در شبکه های اجتماعی

شماری از کاربران افغان تبلیغاتی را در شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک به راه انداخته اند و از تمام شهروندان واجد شرایط رأی افغانستان خواسته اند روز شنبه در انتخابات شرکت گسترده داشته باشند و با ارادۀ ملی سرنوشت کشور شانرا تعیین کنند.

شماری از کاربران افغانی نوشته اند:"ما بی صبرانه چشم انتظار برگزاری انتخابات هستیم، ای کاش امروز شنبه می بود تا به انتخابات می رفیتم."

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان قرار است تا دو روز دیگر برگزار گردد و این انتخابات یکی از مهمترین و کلیدی ترین فرصت برای شهروندان افغانستان به شمار میرود و انتقال قدرت سیاسی در این انتخابات حتمی است.

دیده شود که هشت نامزد ریاست جمهوری افغانستان با دو مبارزه انتخاباتی کدام شان برای نشستن به کرسی ریاست جمهوری موفق خواهند شد.