.
.
.

اتحادیه اروپا از انتخابات افغانستان نظارت می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سفیر و نماینده خاص اتحادیه اروپا در افغانستان، روز پنجشنبه 3 آوریل (اپریل) 2014 اعلام کرد که 60 ناظر اتحادیه اروپا روند انتخابات افغانستان را تحت نظارت دارند و هیچ تهدیدی نمی تواند مانع نظارت این اتحادیه از انتخابات افغانستان شود.

براساس گزارش العربیه.نت، فرانس مایکل ملیبن، سفیر و نماینده خاص اتحادیه اروپا در افغانستان افزود، با وجود تهدیدهای امنیتی، مردم به پای صندوق‌های رای خواهند رفت و ناظران نیز از انتخابات نظارت خواهند کرد.

مایکل ملیبن تاکید کرد:"هر کسی‌ که در انتخابات اشتراک می‌کند و یا از آن نظارت می‌کند از تهدیدهای امنیتی آگاه است و می‌داند که تهدیدهای امنیتی در رابر نامزدان، رای‌دهنده‌ها و کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات وجود دارد؛ اما ما تمام این تهدید ها را در نظر گرفته‌ایم و در تفاهم و همکاری با نیروهای امنیتی افغانستان تدابیر ویژه را برای مانع شدن از این تهدیدها روی دست خواهیم گرفت. این تهدید ها نمی‌تواند مردم را از حق رای دادن مانع شود و یا مانع کار ناظران از روند انتخابات گردد."

مایکل ملیبن گفت، انتقال قدرت سیاسی از رییس جمهور به رییس جمهور دیگر فقط با اشتراک گسترده مردم افغانستان در انتخابات امکان پذیر است و باید تلاش گردد همه چیز بر اساس قانون انتخابات پیش برده شود تا زمینه برای تقلب و تخلف در انتخابات مساعد نگردد.

درهمین حال، مسئولان بنیاد انتخابات شفاف و آزاد افغانستان(تیفا) گفته اند که در کنار ناظران اتحادیه اروپا هفت هزار ناظر که دو هزار آنرا بانوان تشکیل میدهند برای نظارت انتخابات گماشته شده اند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان تا یک روز دیگر رسماً برگزار گردد و مردم افغانستان با رأی خود قدرت سیاسی این کشور را از یک جناح به جناح دیگر انتقال خواهند داد.