فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • روسیه: 30 چرخبال به نیروهای هوایی افغانستان می فرستیم

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  مقام های روسیه روز سه شنبه 1 آوریل 2014 از تعهدات خود در قبال ارسال 30 هیلکوپتر(چرخبال) نوع "ام.آی 17" برای ارتش افغان خبر دادند.

  الکساندر فومین، رییس خدمات فدرال روسیه در امور همکاری های تخنیکی نظامی گفت، با تمام مشکلات مسکو به تعهدش در قبال کابل عمل خواهد کرد.

  براساس گزارش خبرگزاری ایتارتاس روسیه، فومین تاکید کرد، با وجود احتمال قطع همکاری‌های واشنگتن با مسکو و افزایش تحریم‌ها، روسیه هلیکوپترهایی که وعده کرده بود را در اختیار نظامیان افغانستان قرار خواهد داد.

  او گفت: "روسیه پیوسته تعهداتش را در مورد افغانستان عملی کرده و قرار دادی که برای ارسال هلیکوپترهای "ام‌آی 17" با امریکا امضا شده بود، را اجرایی خواهد کرد."

  این در حالیست، قراداد خرید 21 هلیکوپتر (چرخبال) میان مقام‌های امریکا و شرکت روسی موسوم به "روسو بورون ایکسپورت" در ماه می سال 2011 امضا شد و تا اواسط سال 2012 میلادی این هلیکوپترها به افغانستان منتقل شد.

  خبرگزاری ایتارتاس با انتشار گزارشی نوشت، در مجموع 63 هلیکوپتر "ام‌آی 17" که ارزش آنها بیش از یک میلیارد و سه صد میلیون دالر می شود، به نیروهای هوایی افغانستان سپرده شده اند. این چرخبال ها با وسایل پیشرفته به شمول شب بین های مدرن مجهز اند.

  از سوی دیگر، در سال 2013 قرارداد بزرگ خرید 30 هلیکوپتر دیگر میان حکومت امریکا و شرکت "روسو بورون ایکسپورت" صورت گرفت و مقام های روسی تعهد کرده اند به زودترین فرصت این چرخبال ها را به افغانستان ارسال خواهد کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران