.
.
.

شکایت تلویحی کرزی از پاکستان در یک مکالمه تلفنی با جان کری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان شامگاه روز شنبه 29 مارس 2014 در گفت وگوی تلفنی با جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت، متحدان این کشور بصورت عمدی سر راه صلح افغانستان موانع ایجاد می کنند.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان با انتشار خبرنامه ای نوشت کرزی به جان کری گفته است مردم افغانستان از جانب ایالات متحده امریکا خواهان روشنگری در این زمینه می باشند.

کرزی با اشاره به افزایش حملات انتحاری و ایجاد موانع بر سر راه صلح به جان کری گفت:"مردم افغانستان شک دارند که ایالات متحده امریکا بالای کشور های حامی تروریزم و مخالفین پروسه صلح افغانستان در منطقه تاثیرگذار نیست و یا هم اینکه در قبال آنها اراده اعمال نفوذ را ندارد."

دراین خبرنامه آمده است که کرزی تاکید کرده که از چند هفته به اینسو کابل شاهد حملات پیوسته و پیچیده تروریستی بوده که در حقیقت در عقب این حملات دستگاه های استخباراتی خارجی دست دارند.

کرزی افزود، انجام حملات تروریستی در افغانستان به هیچ صورت در اراده مردم این کشور برای ساختن یک آینده روشن و با ثبات خلل وارد نمی کند. اما ادامه چنین حملات تروریستی به سود روابط ستراتیژیک میان افغانستان و ایالات متحده امریکا نیست.

کرزی همچنان گفته است که گروه های تروریستی طالبان خواهان مذاکره صلح اند. اگر کدام موانع سرراه صلح وجود دارد باید پاکستان دراین زمینه همکاری لازم را انجام دهد.

درهمین حال، جان کری وزیر خارجه آمریکا دراین تماس تلفنی درمورد نتیجه صحبت اش با نخست وزیر پاکستان و پروسه صلح به کرزی معلومات داد.

این گفت¬وگوی تلفنی میان کرزی و کری در شرایطی صورت میگیرد که دراین روزها روابط کابل و واشنگتن به دلیل چگونگی امضا پیمان امنیتی به تیره گی کشانیده شده است.