.
.
.

اشرف غنی احمدزی: آزادی زندانیان بگرام کار من بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اشرف غنی احمدزی یکی از نامزدان مطرح ریاست جمهوری افغانستان در پیکارهای انتخاباتی اش در ولایت (استان) قندهار افغانستان اعلام کرد که آزادی زندانیان از بازداشتگاه بگرام کار او بوده است.

رسانه های افغانی روز یکشنبه 30 مارس 2014 با انتشار گزارشی نوشتند که احمدزی این مطلب را در جمعی از باشندگان ولایت های جنوبی بخصوص باشندگان قندهار به صراحت بیان کرده و افزود، او(اشرف غنی) چند سال قبل به مردم قندهار وعده کرده بود٬ طالبانی که در زندان بگرام به سر می برند آزاد خواهد کرد.

احمدزی علاوه کرد، من به وعده ام عمل کرده ام و طالبانی که در بازداشتگاه بگرام زندانی بودند آزاد شدند و طالبانی دیگر که فعلا در زندان بگرام به سر می برند نیز آزاد خواهند شد.

خشم کاربران افغانی در فضای مجازی

این مطلب اشرف غنی احمدزی خشم شدید کاربران افغانی را در شبکه های اجتماعی از جمله فیسبوک برانگیخت.

این کاربران نوشته اند، اشرف غنی احمدزی شخصیت مناسب برای اداره این کشور نیست زیرا به باور آنها این نامزد انتخابات با طالبان که دشمنان مردم افغانستان هستند٬ دست دارد و مردم افغانستان باید به اشرف غنی رأی ندهند.

برخی دیگر از کاربران این سخنان احمدزی را توهین به مردم قندهار دانسته اند زیرا به باور آنها٬ مطرح کردن موضوع آزادی طالبان در قندهار به این معنی است که تنها قندهاری ها طالب هستند.

ماجرای بازداشتگاه بگرام

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان یکماه پیش اعلام کرده بود که مردم بیگناه به بازداشتگاه بگرام آورده شده و علیه خاک شان استفاده می شوند.

کرزی تاکید کرده بود که سربازان آمریکایی از بازداشتگاه بگرام "کارخانه ای طالب سازی" در افغانستان درست کرده اند.

اما مقام های آمریکایی از این اقدام کرزی به شدت انتقاد کرده و گفته اند که اسناد و شواهدی در دست دارند که نشان میدهد ، شماری از زندانیان بگرام بسیار خطرناک اند و آزادی آنها می تواند تهدید بزرگ برای سربازان امنیتی افغان و خارجی در افغانستان باشد.

ازسوی دیگر، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) نیز از دولت افغانستان خواست که از آزادی طالبان خطرناک از بازداشتگاه بگرام خودداری کند.

این در حالیست که تا هنوز ده ها زندانی به فرمان حامد کرزی از بازداشتگاه بگرام آزاد شده اند که شماری از فعالان سیاسی و نظامی افغان افزایش ناامنی کنونی را در کابل و ولایت های افغانستان را به آزادی زندانیان بگرام پیوند میدهند.