.
.
.

نماینده مدنی آمریکا در بلخ: همکاری آمریکا تا ده سال دیگر با افغانستان ادامه خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پیتر کیسنر، نمایندۀ ملکی امریکا در ولایت بلخ شمال افغانستان روز شنبه 29 مارس 2014 اعلام کرد که همکاری ایالات متحده آمریکا با افغانستان تا ده سال دیگر ادامه خواهد داشت.

کیسنر افزود:"در صورتی‌که پیمان امنیتی کابل و واشنگتن امضا نشود، تنها شکل همکاری امریکا با افغانستان تغییر می‌کند؛ همکاری کاهش می‌یابد، اما همکاری کشورش تا ده سال دیگر با افغانستان ادامه می‌یابد."

کیسنر در سخنانش به چگونگی امضا پیمان امنیتی میان افغانستان و آمریکا اشاره نموده گفت، در صورتکه این پیمان امضا نشود، نیروهای امریکا در پایان سال 2014 افغانستان را ترک می‌کنند و کمک‌های امریکا کم‌رنگ خواهند شد.

براساس گزارش رسانه های افغانی، او تاکید کرد که همکاری ایالات متحده آمریکا با افغانستان بدون امضا پیمان امنیتی نیز ادامه خواهند یافت.

این گفته ها در شرایطی مطرح میگردد که چانه زنی های سیاسی درمورد چگونگی امضا پیمان امنیتی از دوسال به اینطرف میان مقام های کابل و واشنگتن جریان دارد و گفته های زیادی دراین زمینه سبک وسنگین شده است.

اما حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان تاهنوز درمورد پیش شرط هایش پافشاری کرده و گفته است اگر آمریکا این پیش شرط ها را نپذیرد این پیمان را امضا نمی کند.

آغاز گفت‌و‌گوهای عملی صلح با طالبان، توقف حمله‌ نیروهای خارجی بر خانه‌های مسکونی افغان، آوردن صلح و ثبات دایمی در افغانستان و برگزاری انتخابات شفاف از جمله پیش شرط های حامد کرزی به شمار میرود.