.
.
.

سران کابل، تهران و دوشنبه بر تقویت همکاری های سه جانبه تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روسای جمهوری افغانستان، ایران و تاجیکستان در یک نشست سه جانبه بر گسترش همکاری های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تاکید کردند.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه 29 مارس 2014 با انتشار خبرنامه ای نوشت، که این نشست سه جانبه بعد از پایان جشن جهانی نوروز در ارگ ریاست جمهوری افغانستان درکابل برگزار شد.

دراین خبرنامه آمده است که حسن روحانی، رییس جمهوری ایران و امام علی رحمان، رییس جمهوری تاجیکستان، پیوندهای تاریخی و فرهنگی میان سه کشور را در راستای تحقق اهداف مشترک‌شان با‌ اهمیت دانسته و تاکید کردند که صلح، ثبات و امنیت در افغانستان برای ثبات منطقه و جهان با اهمیت می باشد.

روسای جمهوری ایران و تاجیکستان حمایت‌شان را از روند صلح افغانستان در چارچوب منافع ملی و قانون اساسی افغانستان با مدیریت خود افغان ها و انتقال مسئولیت‌های امنیتی از نیروهای خارجی به ارتش افغان اعلام کردند.

ازسوی دیگر، حسن روحانی و امام علی رحمان برگزاری انتخابات پیش‌رو را گام مهم در راستای تقویت دموکراسی و تحکیم ثبات سیاسی در افغانستان عنوان کردند.

گام مشترک در راستای مبارزه با تروریزم

درخبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آمده است که روسای جمهوری افغانستان، ایران و تاجیکستان دراین نشست سه جانبه حمایت شانرا از ادامه و تقویت همکاری های مشترک در راستای مبارزه با تروریزم، جرایم سازمان یافته و مواد مخدر که تهدید جدی برای سه کشور و منطقه به شمار میرود اعلام کردند.

روسای جمهوری این سه کشور، موقعیت جغرافیایی‌شان را در توسعه و گسترش مناسبات اقتصادی، تجارتی، فرهنگی، ترانزیت، ثبات و تقویت اعتماد متقابل میان کشورهای منطقه با اهمیت دانسته و آمادگی‌های‌شان را برای اجرای طرح‌های مشترک زیربنایی، ساخت جاده‌ها، اتصال راه‌‌ آهن، انتقال انرژی، آب، تجارت، ترانزیت و شبکه‌های مخابرات اعلام کرده‌اند.

درخبرنامه ای ریاست جمهوری افغانستان آمده است، سران سه کشور بر ساخت راه آهن‌ افغانستان از شیرخان بندر و وصل آن از طریق شهر هرات افغانستان به ایران و هم‌چنان انتقال انرژی برق از تاجیکستان به ایران از طریق افغانستان، تأکید کرده‌اند.

درکنار مسایل اقتصادی سران این سه کشور بر گسترش همکاری های سه جانبه در بخش های علمی، فرهنگی و آموزشی نیز حمایت شانرا اعلام کردند.

نشست آینده در دوشنبه

روسای جمهوری افغانستان، ایران و تاجیکستان درختم این نشست سه جانبه موافقت کردند که نشست شورای مشترک هماهنگ کنندگان ملی درسطح معاونان وزیران خارجه این سه کشور در تابستان سال جاری 1393 در شهر دوشنبه پایتخت کشور تاجیکستان برگزار گردد.
سران این سه کشور تعهد کردند که هفتمین نشست سه جانبه درسال 1394 شمسی نیز در شهر دوشنبه تاجیکستان برگزار شود.