.
.
.

برگزاری جشن جهانی نوروز در ارگ ریاست جمهوری افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام های حکومتی افغان روز دوشنبه 24 مارس 2014 اعلام کردند که جشن جهانی نوروز روز پنجشنبه هفته جاری در ارگ ریاست جمهوری برگزار میگردد.

براساس گزارش العربیه.نت، ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی گفت، جشن جهانی نوروز قرار بود به قصر تپه پغمان شهر کابل برگزار گردد اما به دلیل تکمیل نشدن کارهای این قصر سبب گردید که این جشن در ارگ ریاست جمهوری برگزار شود.

درهمین حال، گل آغا احمدی، رییس دبیرخانه کمیسیون دولتی برگزاری جشن جهانی نوروز میگوید:"جشن نوروز سال 1393، زیر نام "صلح و بشر دوستی"، در ارگ ریاست جمهوری با حضور رهبران شماری از کشورهایی که از نوروز تجلیل می کنند برگزار می شود."

احمدی افزود، حدود نود در صد کار ساخت پروژه قصر پغمان، تکمیل شده است اما به شکل اساسی آماده میزبانی جشن جهانی نوروز نیست.
منطقه پغمان در غرب کابل واقع است و ازجمله مشهورترین مناطق تفریحی و محلات تاریخی این شهر به شمار میرود.

کابل میزبان مهمانان خارجی

گل آغا احمدی، رییس دبیرخانه کمیسیون دولتی برگزاری جشن جهانی نوروز گفت، قرار است در حدود 700 مهمان داخلی و خارجی به شمول سفیران و دیپلمات کشورهای ایران، آذربایجان، ترکیه، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان و عراق در این جشن شرکت کنند.

مقام های افغان میگویند، در این جشن جهانی نوروز برعلاوه کشورهای حوزه نوروز، مقام های هند و شماری از نهادهای بین المللی نیز ابراز آمادگی کرده اند.

جشن جهانی نوروز

جشن جهانی نوروز در سال 1388 شمسی ازسوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد و برای اولین بار این جشن درسال 1389 شمسی در تهران پایتخت کشور ایران برگزار شد که در آن جشن مقام های کشورهای افغانستان، ایران، تاجیکستان، ترکمنستان، عراق، ترکیه و آذربایجان شرکت کرده بودند.

دومین جشن جهانی نوروز نیز در سعد آباد تهران برگزار شد و درسال 1391 این جشن در شهر دوشنبه پایتخت کشور تاجیکستان و درسال 1392 نیز در کشور ترکمنستان برگزار گردید اما بتاریخ هفتم حمل ( فروردین) سال 1393 شمسی قرار است افغانستان میزبان برگزار جشن جهانی نوروز باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم