.
.
.

خبرنگاران افغان نشر اخبار گروه طالبان را تحریم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال کشته شدن احمد سردار خبرنگار خبرگزاری فرانسه درکابل، شماری از خبرنگاران افغانستان روز شنبه 22 مارس 2014 به شکل خودجوش نشر اخبار مربوط به گروه طالبان را تحریم کردند.

براساس گزارش العربیه.نت، خبرنگاران معترض از طریق شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک و تویتر این تصمیم را گرفته و بصورت گسترده مورد حمایت قرار گرفته است.

قرار است از فردا یکشنبه خبرنگاران افغان در یک اقدام کم سابقه نشر هر نوع اخباری که به شکلی به گروه طالبان ارتباط داشته باشد، خودداری کنند و این تصمیم برای دو هفته ادامه خواهد یافت.

خبرنگاران معترض در صفحه فیسبوک خود نوشته اند که این تصمیم به شکل خودجوش گرفته شده و به هیچ نهاد، اتحادیه و انجمن خبرنگاری ارتباط ندارد.

شامگاه پنجشنبه شب 20 مارس 2014 چهار مهاجم وابسته به گروه طالبان به هتل سرینا در قلب شهر کابل حمله کردند که براثر آن نٌه تن کشته شدند که درمیان کشته شدگان احمد سردار خبرنگار خبرگزاری فرانسه همراه خانم و دو کودک اش نیز کشته شدند و یک کودک دیگر شان برای فعلاً در بیمارستان "سردار محمدداوود" شهر کابل میان مرگ و زندگی دست وپنجه نرم می کند.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله(کشور) افغانستان، به شبکه العربیه.نت گفت، میان کشته شدگان چهار شهروند افغان و پنج شهروند خارجی شامل اند.

واکنش های گسترده

سازمان ملل متحد حمله گروه طالبان در هتل سرینا کابل را شدیداً محکوم کرده و حمله بر غیرنظامیان و کودکان را مغایر با تمام موازین حقوق بشر خوانده است.

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان و مقام های آیساف درکابل نیز این حمله را به شدت محکوم کرده و آنرا عمل غیر انسانی خوانده اند.
درهمین حال، خبرنگاران افغان نیز درمورد این حمله واکنش تند نشان داده و این عمل طالبان را به شدت محکوم کرده اند.

شماری از خبرنگاران افغان که با اعضای خانواده احمد سردار خبرنگار خبرگزاری فرانسه بمنظور دریافت اجساد قربانیان به بیمارستان رفته بودند میگویند، مهاجمان به سروصورت سردار احمد وخانواده اش چند مرمی شلیک کرده بودند.

مسئول این حمله کیست؟

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان با انتشار خبرنامه ای مسئولیت حمله به هتل سرینا را به عهده گرفته است.

این درحالیست که دراین روزها میزان ناامنی به خصوص حملات انتحاری و انفجاری در نقاط مختلف افغانستان افزایش یافته است و قرار است دو هفته بعد انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان آغاز گردد اما تاهنوز موضوع "امنیت" یکی از مهمترین مسایل برای شفافیت و مشارکت مردم در انتخابات عنوان می شود.