فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • خبرنگاران بدون مرز: وضعیت امنیتی خبرنگاران در افغانستان نگران کننده است

  منبع: دبی- العربیه.نت فارسی

  اتحادیه‌ خبرنگاران بدون سرحد(مرز) روز پنجشنبه 20 مارس 2014 با انتشار گزارشی از وضعیت امنیتی خبرنگاران در افغانستان به شدت ابراز نگرانی کرد.

  کریستوف دیلی وار، منشی عمومی اتحادیه‌ خبرنگاران بدون سرحد گفته است، حملات و تهدیدات امنیتی بر خبرنگاران افغانستان به شدت افزایش یافته است.

  در این گزارش به آزادی رسانه ها در جریان انتخابات پیشرو افغانستان اشاره شده و آمده است که خبرنگاران در مدیریت و نظارت از انتخابات نقشی بسیار مهم را دارا می باشند.

  کریستوف دیلی وار، منشی عمومی اتحادیه خبرنگاران بدون سرحد گفته است، نقش خبرنگاران در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در آستانه‌ خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان بسیار مهم است؛ با وجود فساد گسترده، تقلب و گزینه‌ صفر ناتو، نقش خبرنگاران در برگزاری انتخابات کلیدی می باشد.

  در این گزارش ذکر شده است که رسانه‌ها و خبرنگاران افغانستان در مورد تهدیدات امنیتی انتخابات گزارش داده و در بخش اشتراک شهروندان افغانستان در انتخابات آگاهی میدهند.

  در همین حال، اداره‌ حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان "نی" نیز در مورد اعمال خشونت برضد خبرنگاران از سوی حکومت و نیروهای خارجی ابراز نگرانی کرده است.

  این اداره روز چهارشنبه هفته جاری به گزارش سالانه (سالیانه) خود نوشت، از میان 73 مورد خشونت در برابر خبرنگاران در سال روان خورشیدی، دولت در 48 قضیه دست داشته است و دولت در اعمال خشونت علیه خبرنگاران دست بالایی دارد.

  این گفته ها در شرایطی مطرح میگردد که افغانستان همواره یکی از خطرناک ترین و نا امنی ترین کشورها برای کارهای خبرنگاری عنوان شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران