.
.
.

مارشال فهیم در کابل به خاک سپرده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارشال محمد قسیم فهیم معاون اول حامد کرزی رییس جمهور افغانستان روز سه شنبه 11 مارس 2014 با مراسم ویژه و تحت تدابیر شدید امنیتی در منطقه "تپه بادام باغ" شهر کابل به خاک سپرده شد.

براساس گزارش العربیه.نت، هزاران نفر دراین مراسم شرکت کرده بودند و نماز جنازه فهیم صبح روز سه شنبه در مسجد ارگ ریاست جمهوری افغانستان به امامت عبدرب الرسول سیاف نامزد ریاست جمهوری و یکی از چهره های پرنفوذ جهادی افغانستان خوانده شد.

حامدکرزی رییس جمهور افغانستان بعد از ختم نماز درمورد کارکرد 12 ساله مارشال فهیم گفت:" من و مارشال دوازده سال دوستی و رفاقت داشتیم. روزگار مشکل خوش و غم را با هم سپری کردیم. در تمام موارد نه تنها که دوستم ماند و بود، بلکه راه افغانستان را همرایم پیمود. مارشال فهیم انسان وطندوست بود و در تمام قضایای ملی و دولتی مهم افغانستان و در تمام قضایای سرنوشت ساز این خاک در داخل و روابط بیرونی همراه و همکارم بود. درک ما از اوضاع یکی بود، تحلیل ما از اوضاع یکی بود و من دوست عزیز و برادر خود را از دست دادم."

پیام خانواده مارشال محمد قسیم فهیم

ادیب فهیم فرزند بزرگ مارشال محمد قسیم فهیم نیز بعد از سخنرانی حامد کرزی گفت:"پدرم حامی صلح ثبات و همبستگی ملی بود و تلاش خود را در جهت استقرار ثبات سیاسی و اقتصادی به کار انداخت و پایه های نظام را استحکام بخشید. پدرم همبستگی و مشارکت اقوام را در ساختار سیاسی مهم می پنداشت و به تامین آن باورمند بود. پدرم بیشترین دوران زندگی خود را در مبارزه با اشغال و دخالت بیگانگان با سربلندی سپری کرد و در کنار مردمش باقی ماند و به چهره ای ماندگار در تاریخ افغانستان مبدل شد. پدرم برگزاری انتخابات شفاف را یگانه راه نجات وطن از بی ثباتی می دانست."

درهمین حال، عمر داوودزی وزیر داخله(کشور) افغانستان گفت، هزاران نفر دراین مراسم شرکت کرده اند، نماینده بیش از 50 کشور و دیپلمات های خارجی مقیم کابل نیز دراین مراسم شرکت کرده اند.

مارشال محمد قسیم فهیم معاون اول حامد کرزی روز یکشنبه هفته جاری براثر "سکه قلبی" به سن 56 سالگی درگذشت؛ از او چهار پسر و هشت دختر بجا مانده است.