.
.
.

معاون اول حامد کرزی رییس جمهور افغانستان درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارشال محمد قسیم فهیم، معاون اول حامد کرزی رییس جمهور افغانستان روز یکشنبه 09 مارس 2014 در اثر حمله قبلی درگذشت.

ایمل فیضی، سخنگوی حامد کرزی رییس جمهور افغانستان روز یکشنبه در صفحه تویتر خود با تایید این خبر نوشت:"با تاثر عمیق معاون اول ریاست جمهوری افغانستان مارشال محمد قسیم فهیم از دنیا رفت."

خبرگزاری دولتی "باختر" افغانستان با انتشار گزارشی نوشت، محمد قسیم فهیم به دلیل "سکته قلبی" درگذشته است.

از سوی دیگر، وابستگان فهیم با تایید این خبر گفته اند که محمد قسیم فهیم به دلیل سکته قلبی فوت کرده است و او قبلا از بیماری شکر (قند) رنج می برد و چند بار تحت مراقبت های جدی و مداوا در خارج کشور نیز قرار داشت.

درهمین حال، حامد کرزی رییس جمهور افغانستان به دلیل درگذشت محمد قسیم فهیم سه روز را عزای ملی اعلام کرده است و دراین روزها بیرق افغانستان درحالت نیمه افراشته قرار دارد.

قسیم فهیم کی بود؟

محمد قسیم فهیم درسال 1336 شمسی در روستای "اومرز" ولایت (استان) پنجشیر درشمال افغانستان به دنیا آمد و تحصیلات عالی خودرا به رشته حقوق اسلامی در کابل ادامه داد.

فهیم در زمان اشغال افغانستان ازسوی اتحاد جماهیرشوروی سابق به گروه مجاهدین افغانستان پیوست و درکنار احمدشاه مسعود علیه حکومت مبارزه کرد.

محمد قسیم فهیم در زمان حکومت مجاهدین به مدیریت برهان الدین ربانی، رییس امنیت ملی افغانستان بود.

وقتی احمدشاه مسعود کشته شد، فهیم رهبری جبهۀ مقاومت را در مبارزه علیه طالبان به عهده گرفت و با حمایت سربازان آمریکایی در راستای فروپاشی حکومت طالبان نقش مؤثری بازی کرد.

قسیم فهیم در دوره ادارۀ مؤقت به رهبری حامد کرزی رییس جمهوری فعلی افغانستان ابتدا به عنوان معاون اول ریاست جمهوری و وزیر دفاع افغانستان ایفای وظیفه کرد و پس از مدتی حامد کرزی قسیم فهیم را به رتبۀ "مارشال" یعنی عالی ترین رتبه نظامی ارتقا داد.

ازسوی دیگر، حامد کرزی رییس جمهور افغانستان اخیراً فرمانی را منظور کرده بود که براساس آن، مارشال محمد قسیم فهیم مستحق دریافت حقوق و امتیازات مادام العمر شناخته شده بود.

براساس صدور فرمان کرزی، امتیازات که به مارشال محمد قسیم فهیم داده شده بود شامل معاش هفت رقمی، محل رهایشی، تدابیر امنیتی و داشتن جایگاه ویژه در مراسم ملی بود.

سید احسان طاهری، رئیس نظارت و ارزیابی ادارۀ امور افغانستان دراین زمینه گفته بود:"مارشال افغانستان به خاطر جهاد و مقاوت در مقابل دشمنان کشور و فداکاری هایی که نشان دادند، این امتیاز را حاصل کردند. بر اساس این فرمان تمام حقوق و امتیازات وی(مارشال محمد قسیم فهیم) تا پایان عمر حفظ شده و در تمام برنامه های ملی حضور خواهند داشت."

مارشال محمد قسیم فهیم در دوره دوم حکومت داری حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان به مدت پنج سال معاون اول حامد کرزی بود و سرانجام صبح روز یکشنبه 09 مارس (مارچ) 2014 براثر مریضی که عاید حال اش شده بود به عمر 56 سالگی وفات کرد. براساس گزارش ها، قرار است فردا دوشنبه جسد مارشال فهیم در ولایت (استان) پنجشیر درشمال افغانستان به خاک سپرده شود.