.
.
.

ناتو درمورد خروج کامل نیروهایش به افغانستان هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اندرس فوگ راسموسن، دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز پنجشنبه 27 فوریه 2014 به حکومت افغانستان هشدار داد.

راسموسن گفت اگر پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن امضا نشود، ناتو در پایان سال 2014 تمام نیروها و تجهیزاتش را از این کشور خارج خواهد کرد.

راسموسن افزود:"بخاطر طرح پلان گذاری مأموریت ناتو و درعین حال برای حضور قانونی نیروهای ناتو بعد از سال 2014 در افغانستان، امضای پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن بسیار مهم است. ناتو علاقمند است بخاطر آموزش و مشوره دهی به نیروهای افغان درکنار آنها باقی بماند، اما در عدم موجودیت یک چارچوب قانونی ما مجبوریم تمام نیرو و تجهیزات خود را از افغانستان بیرون کنیم".

او از تمام رهبران افغان خواست که در مورد امضای پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن توجه کنند و این پیمان را هر چه زودتر امضا کنند.

براساس گزارش خبرگزاری بخدی افغانستان، راسموسن تأکید کرد،‌ به احتمال زیاد حامد کرزی پیمان امنیتی با امریکا را امضای نمی‌کند و امیدوار است رییس جمهور آینده افغانستان این پیمان را امضا کند.

این هشدار ناتو در شرایطی صورت میگیرد که رییس جمهور بارک اوباما اخیراً به وزارت دفاع امریکا دستور داده است که برنامه‌ خروج کامل سربازان آمریکایی را از افغانستان آماده کند.

اما حامد کرزی رییس جمهور افغانستان همواره به شروط اش تاکید کرده و گفته است تا زمانیکه شرط هایش ازسوی آمریکا پذیرفته نشود، پیمان امنیتی کابل و واشنگتن را امضا نخواهد کرد.

آغاز گفت‌و‌گو‌های عملی صلح میان حکومت افغانستان و طالبان، پایان عملیات شبانه‌ نیروهای خارجی بر خانه‌ افغان ها، احترام به حاکمیت ملی افغانستان از شرایط‌ حامد کرزی عنوان شده است.

براساس گزارش ها، اگر پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن به امضا برسد درحدود 10 هزار سرباز آمریکایی بعد ازسال 2014 بمنظور آموزش و مشوره دهی ارتش افغان باقی خواهند ماند.