.
.
.

دستور اوباما به پنتاگون: طرح خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان تنظیم شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه 26 فوریه 2014 به وزارت دفاع این کشور(پنتاگون) دستور داد تا زمینه خروج کامل سربازان آمریکایی را از افغانستان فراهم کند.

کاخ سفید روز چهارشنبه با انتشار خبرنامه ای نوشت، باراک اوباما این تصمیم را پس از تماس تلفنی با حامد کرزی رییس جمهور افغانستان گرفته است.

در این خبرنامه آمده است، اوباما در تماس با همتای افغانش گفته است که کرزی اخیرا نشان داده که تمایلی به امضای پیمان امنیتی ندارد.

اوباما از پنتاگون خواسته تا اقدامات برای خروج منظم نیروهای آمریکایی را روی دست بگیرد تا ایالات متحده هیچ سربازی را در افغانستان بعد از سال 2014 نداشته باشد.

کاخ سفید گفته که عدم امضای پیمان امنیتی از سوی حکومت افغانستان، باعث می شود تا حضور و انگیزه مأموریت ایالات متحده آمریکا در این کشور کمرنگ شود.

درهمین حال، حامد کرزی رییس جمهور افغانستان با گذاشتن شروط تازه اش از امضا پیمان امنیتی خود داری کرده و در گفت¬وگوی تلفنی تازه خود با اوباما گفته است که این پیمان را حکومت بعدی افغانستان امضا خواهد کرد.

اما کاخ سفید در خبرنامه خود گفت، ایالات متحده در عین حال مایل به امضای پیمان امنیتی است تا زمینه آموزش و مشوره دهی نیروهای امنیتی افغان فراهم شود.

در خبرنامه کاخ سفید آمده است:" زمینه توافق بر سر امضای پیمان امنیتی دو جانبه را تا پایان سال نگه می داریم. هرچند تا زمانی که ما بدون توافق نامه امنیتی دو جانبه در افغانستان حضور داشته باشیم، به همان مقدار کار بسیار دشواری را برای برنامه ریزی و اجرای ماموریت مان خواهیم داشت".

مأموریت سربازان آمریکایی درسال 2001 در افغانستان آغاز و درسال 2014 میلادی به پایان میرسد، اگر پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن به امضا برسد حضورسربازان آمریکایی در افغانستان تمدید خواهد شد.