.
.
.

کرزی: افغانستان خواهان رهایی ملا عبدالغنی برادر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در دیدار با اسحاق دار، وزیر مالیه پاکستان در کابل گفت، افغانستان خواهان رهایی کامل ملا عبدالغنی برادر است.

کرزی در این گفت وگو با اشاره به روند صلح تاکید کرد، پاکستان باید زمنیه گفت¬وگو عملی صلح را با طالبان مساعد سازد.

براساس گزارش ها، ملابرادر فرد شماره دو طالبان از جمله موسسین اصلی گروه طالبان در سال 1994 بوده است که این گروه، پس از تشکیل، به زودی توانست کابل را گرفته و امارت اسلامی را تاسیس کند.

از سوی دیگر، ملا برادر یکی از افراد نزدیک به ملا محمد عمر، رهبر گروه طالبان است که آزادی او، می تواند نقشی اساسی در روند صلح با این گروه داشته باشد.

شماری از مقام های افغان، گفته اند که ملا برادر پیش از دستگیری از سوی پاکستان، مذاکره مخفیانه با ارگ ریاست جمهوری در کابل داشت.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه 23 فوریه 2014 با انتشار خبرنامه ای نوشت، کرزی در این دیدار تاکید کرد، کابل و اسلام آباد باید منافع مشترک خود را در راستای مبارزه علیه تروریزم و افراطیت دریابند.

درهمین حال، اسحاق دار وزیر مالیه پاکستان گفت:"من در زمینه تأمین صلح و ثبات در افغانستان، پاکستان و منطقه با آقای کرزی هم نظرم."

اسحاق دار افزود، انکشاف اقتصادی و تجارتی میان دو کشور زمانی موثر واقع می شود که صلح برقرار باشد.

اسحاق دار وزیر مالیه پاکستان دیروز شنبه وارد افغانستان شد و با عمر زاخیلوال وزیر مالیه افغانستان در مورد مسایل اقتصادی میان کابل و اسلام آباد و آوردن صلح و ثبات در هردو کشور با هم گفت¬وگو کردند.