.
.
.

افغانستان و پاکستان کمیسیون مشترک اقتصادی ایجاد کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام های افغانستان و پاکستان روز یکشنبه 23 فوریه 2014 بمنظور پروژه‌های بزرگ زیر بنایی به شمول ایجاد بندهای برق و انتقال لوله گاز، کمیسیون مشترک اقتصادی ایجاد کردند.

اسحق دار، وزیر مالیه پاکستان روز یکشنبه در کابل گفت:"ظرفیت هر دو کشور در قسمت تجارت و سرمایه‌گذاری فوق العاده است. اکنون میزان تجارت میان افغانستان و پاکستان به 2.4 میلیارد دالر می‌رسد. این رقم باید به زودی دو چند شود یعنی باید هر چه زودتر این رقم به پنج میلیارد دالر برسد. ما کارها را از جانب خود آغاز و ویزه‌های یک ساله را برای برادران بازرگان ما آماده کردیم."

براساس گزارش تلویزیون "یک" افغانستان، هیئت پاکستانی با همتای افغان شان کار عملی این کمیسیون مشترک اقتصادی را در راستای انتقال 1300 میگاوات برق از آسیای میانه به پاکستان، انتقال لوله‌ گاز ترکمنستان به پاکستان، ایجاد بند برق بر فراز دریای کنر و افزایش میزان بازرگانی میان کابل و اسلام‌آباد را آغاز کردند.

قرار است همکاری در بخش کشاورزی‌، ساخت راه آهن تورخم –جلال آباد افغانستان، چمن –اسپین بولدک و ساخت خط دوم جاده‌ی جلال آباد- تورخم نیز دراین کمیسیون ارزیابی گردد.

این درحالیست که مقام های حکومتی افغان همواره گفته اند که کلید حل بحران و آوردن صلح و پیشرفت در افغانستان در دست پاکستان است و دیده شود که ایجاد این کمیسیون مشترک اقتصادی چه اندازه می تواند میان کابل و اسلام آباد خط تعادل و توازن را بوجود آورد.