.
.
.

وزیر خارجه چین: برای تجهیز ارتش افغان آمادگی داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین روز شنبه 22 فوریه 2014 در نشست خبری مشترک با ضرار احمد عثمانی، وزیر خارجه افغانستان گفت، چین برای تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان آمادگی دارد.

وانگ یی افزود، امنیت و ثبات افغانستان بالای (روی) کشورهای منطقه بخصوص چین تأثیر گذار است و چین برای آوردن امنیت وثبات در افغانستان تلاش دارد.

درهمین حال، ضرار احمد عثمانی وزیر خارجه افغانستان دراین نشست خبری از چین خواست که ارتش افغان را در راستای تجهیز و آموزش تقویت کند.

براساس گزارش رسانه های افغانی، عثمانی افزود:" چین دوست نزدیک و مطمئن دولت افغانستان است و در سال‌های گذشته در عرصه‌های مختلف به این کشور کمک کرده است."

عثمانی در سخنانش درمورد اوضاع افغانستان بعد ازسال 2014 اشاره نموده و تاکید کرد:"افغانستان بعد از سال 2014 به کمک‌های زیاد نیاز دارد و از چین انتظار داریم که بعد از این سال با ما در عرصه های مختلف همکاری داشته باشد."

وزیر خارجه افغانستان علاوه کرد، کشورهای افغانستان، چین و پاکستان باید بطور مشترک علیه تروریزم مبارزه کنند.

سیاست چین درقبال افغانستان

وانگ یی وزیر خارجه چین دراین نشست خبری تاکید کرد، کشورش یک دوست مطمئن برای مردم افغانستان است و سیاست چین برای افغانستان تغییر ناپذیر می باشد.

وانگ یی، وزیر خارجه چین روز شنبه 22 فوریه 2014 در سفری رسمی بمنظور گسترش روابط دوکشور وارد افغانستان شد.

این گفتگو درشرایطی صورت میگیرد که رییس جمهور چین در دیدار با حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در حاشیه محفل افتتاحیه المپیک سوچی در روسیه گفته بود، چین از پروسه صلح افغانستان به رهبری افغان ها حمایت می کند.