.
.
.

راسموسن: کرزی پیمان امنیتی کابل - واشنگتن را امضا نمی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اندرس فوگ راسموسن، سرمنشی عمومی (دبیرکل) سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به تازگی اعلام کرده است که حکومت افغانستان علاقمند امضای پیمان امنیتی میان کابل – واشنگتن نیست.

خبرگزاری اسوشیتدپرس روز شنبه 22 فوریه 2014 با انتشار گزارشی نوشت، راسموسن در مورد پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا گفته است: "من فکر میکنم که حامد کرزی رییس جمهور افغانستان، پیمان امنیتی با ایالات متحده امریکا را امضا نخواهد کرد و کسی که جانشین او می شود در این مورد تصمیم خواهد گرفت."

او درمورد موقف (موضع) ناتو گفت:"موقف ناتو روشن است، انتخاب خوب این است که بعد از سال 2014 میلادی نیروهای بین المللی در افغانستان مأموریت آموزشی را پیش ببرند."

راسموسن تاکید کرده است که حضور نیروهای ناتو پس از سال 2014 با افغانستان نیاز به یک تفاهمنامه جداگانه دارد و این تفاهم نامه زمانی نهایی می شود که پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن امضا شود.

از سویی هم او ابراز امیدواری کرده است که پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا امضا خواهد شد اما او گفته است این پیمان را رییس جمهوری آینده امضا خواهد کرد.

درهمین حال، امریکا خواهان امضای این پیمان است تا حضور نیروهای امریکایی در افغانستان مشخص شود، اما حکومت افغانستان از امضای آن خود داری کرده است.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان گفته است تا زمانی که پروسه صلح افغانستان به صورت عملی آغاز نشود او پیمان را امضا نخواهد کرد.

از سویی هم مقام های ناتو روز گذشته تاکید کرده بودند، اگر پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن امضا نشود، تمامی نیروهای بین المللی از افغانستان خارج می شوند و تمامی کمک های بین المللی به افغانستان نیز قطع خواهد شد.

اما اندرس فوگ راسموسن، سرمنشی عمومی ناتو جدیداً گفته است، اگر کمک های بین المللی به افغانستان قطع شود، این کشور توانایی پرداخت معاش نیروهای امنیتی را به تنهایی ندارد.