.
.
.

مذاکرات حکومت افغانستان با گروه طالبان در دبی جریان دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام های حکومت افغانستان روز چهارشنبه 19 فوریه 2014 اعلام کردند که درحال حاضر نشستی میان 16 نفر از نمایندگان طالبان به شمول ملا معتصم آغاجان و نمایندگان حکومت افغانستان و شورای عالی صلح در دبی ادامه دارد.

ایمل فیضی سخنگوی حامدکرزی رییس جمهور افغانستان گفت، حکومت افغانستان نه تنها با معتصم آغاجان بلکه با چند تن دیگر از رهبران طالبان نیز در تماس بوده است.

او افزود:"تماس‌ها همیشه وجود داشته با وجودی که این تماس فراز و نشیب‌هایی داشته است، چه در پاکستان و چه در خارج از پاکستان تماس‌های ما با سران طالبان وجود داشته است."

فیضی علاوه کرد، معتصم آغاجان یکی از رهبران طالبان است که حکومت افغانستان با او تماس دارد و ملا معتصم در این اواخر تحرکی را آغاز کرده که نشان‌دهنده حرکت بسیار مثبت می باشد.

او گفت:"چندی پیش ملا آغاجان معتصم توانست که حدود 16 تن از رهبران بسیار مهم طالبان را از پاکستان بخواهد به شهر دبی و در دبی همراه‌شان نشستی داشته باشد."

نمایندگان طالبان دراین گفتگو کیست؟

سخنگوی رییس جمهور کرزی گفت، از جمله 16 تن از رهبران طالبان که در نشست تحت رهبری ملا آغاجان معتصم در دبی اشتراک کرده‌اند، شش تن آنها وزیران پیشین طالبان هستند و پنج تن دیگر نیز از جمله فرماندهان برحال طالبان می‌باشند. از سوی دیگر این پنج نفر از جمله دیپلومات‌های طالبان هستند که به نمایندگی از این گروه با کشورهای دیگر در تماس می‌باشند.

فیضی در مورد عبدالرقیب تخاری که روز دوشنبه هفته جاری در پاکستان ترور شد گفت، ملا عبدالرقیب تخاری نیز یکی از وزیران پیشین طالبان بود که در نشست دبی اشتراک داشت، ولی زمانی‌که به پاکستان برگشت و می‌خواست سایر رهبران طالبان را نیز به مذاکره تشویق کند، از سوی افراد ناشناس به قتل رسید.

هرچند فیضی از هیأت اشتراک کننده حکومت افغانستان در گفتگو با طالبان در دبی نام نبرد اما خبرگزاری رویترز نوشته است که هیأتی به سرپرستی معصوم ستانکزی رییس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان، دراین مذاکره حضور دارد.

اما سخنگوی حامد کرزی گفت:"هم اکنون که ما صحبت می‌کنیم (عصر روز سه‌شنبه 18 فوریه 2014) مذاکرات بین هیات حکومت و نمایندگان طالبان جریان دارد و حکومت افغانستان امیدوار است که این گفتگوها نتایج عملی را در پی داشته باشد."

ملا معتصم آغا جان، نماینده کیست؟

گروه طالبان به مدیریت ملا عمر تحت نام "امارت اسلامی" خبرنامه ای را نشر کرده و درآن آمده است که ملا معتصم آغاجان خود را نماینده تحریک طالبان می‌داند.

براساس گزارش ها، تحریک طالبان از امارت اسلامی ملا عمر که عامل اصلی خشونت‌ها در افغانستان است، جدا می‌باشد. اما ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی رییس جمهور افغانستان دراین زمینه گفت:"نام مهم نیست که امارت باشد یا تحریک اما مهم اینست که حالا رهبری طالبان برای گفتگو حاضر شده‌اند."

فیضی افزود، خبرنامه های امارت اسلامی نه توسط طالبان بلکه توسط استخبارات کشورهای همسایه نوشته می‌شود.

او گفت، متن‌های انگلیسی این خبرنامه¬ کار طالبان نه بلکه نوشته کسانی اند که دارای تحصیلات عالی می‌باشند.