.
.
.

روزنامه افغانی: حامیان طالبان در پروسه صلح افغانستان اخلال می کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قتل مولوی عبدالرقیب تخاری، کسی‌که با آقای کرزی تماس داشت، نشان می‌دهد که حلقات و شبکه‌هایی که در پاکستان از طالبان پشتیبانی می‌کنند، ابزارهای زیادی برای کنترول آنان دارند. ارتش پاکستان، دستگاه‌های استخباراتی آن کشور، حلقات بنیادگرا و گروه‌های مسلح افراطی پاکستانی، هر کدام به نحوی طالبان را کنترول می‌کنند. وقتی طالبی می‌خواهد به نحوی از جنگ با افغانستان فاصله بگیرد و روند صلح افغانستان را حمایت کند، از طرف این حلقات و شبکه‌ها مجازات می‌شود و به این ترتیب کنترول ارتش و استخبارات پاکستان، بر طالبان اعمال میگردد.

روزنامه هشت صبح افغانستان روز چهارشنبه 19 فوریه 2014 در گزارشی نوشت، ملا برادر وقتی با آقای کرزی مذاکره کرد، بازداشت شد. ملا عبیدالله وقتی از حلقات پاکستانی فاصله گرفت، به زندان رفت و در آن‌جا جان داد. مولوی عبدالرقیب تخاری هم که به نحوی با آقای کرزی تماس داشت نیز روز دوشنبه هفته جاری ترور شد. به ملا آغاجان معتصم هم حمله شد، اما جان سالم به‌در برد.

دراین گزارش آمده است که به زندان افگندن، ترور و بدنام‌سازی، ابزارهایی اند که شبکه‌ها و حلقات پاکستانی به‌وسیله آن طالبان را کنترول می‌کنند و حلقات نظامی، استخباراتی و بنیادگرایان مذهبی پاکستان، در حال حاضر نمی‌خواهند که طالبان با کابل مذاکره کنند.

درهمین حال، سرتاج عزیز مشاور ارشد نخست وزیر پاکستان در امور سیاست خارجی و امنیت ملی گفته است، ممکن است طالبان با رییس‌جمهور آینده افغانستان مذاکره کنند.

براساس این گزارش، ارتش، استخبارات و بنیادگرایان مذهبی پاکستان، منتظر بیرون شدن نیروهای رزمی بین‌المللی و جنگ‌های پس از سال 2014 اند. حامیان طالبان فکر می‌کنند که با بیرون شدن نیروهای بین‌المللی، طالبان در نبرد با نیروهای افغان، در موقعیت برتر نظامی قرار می‌گیرند، روشن است که هر که در میدان جنگ فرادست باشد، در میز مذاکره امتیاز می‌گیرد.

دراین گزارش آمده است، طالبان و حامیان‌شان برای جنگ‌های پس از سال 2014 آمادگی می‌گیرند و انتظار دارند که در موقعیت برتر نظامی قرار گیرند.

دراین گزارش درمورد گفتگو هیأت افغانستان با گروه طالبان در دوبی اشاره شده و آمده است، کسانی‌که به نمایندگی از طالبان مصروف مذاکره با کابل در دوبی هستند، به‌نظر نمی‌رسد که نقش قاطع و تاثیرگذاری در خشونت‌ها داشته باشند. حکومت افغانستان، جامعه جهانی، جریان‌های سیاسی داخلی و دیگر حامیان روند جاری سیاسی افغانستان باید به‌جای تلاش‌های بی‌نتیجه برای مذاکره با طالبان، روی برگزاری یک انتخابات سالم تمرکز کنند، اگر انتخابات سالمی برگزار شود و در نتیجه آن، یک رییس‌جمهور مشروع و با پشتوانه آرای مردم روی کار آید، افغانستان می تواند هم در جنگ برنده شود هم در صلح.