.
.
.

گفتگو برای انتقال اجساد مهاجرین افغان از ایران ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام های افغان روز یکشنبه 16 فوریه 2014 اعلام کردند گفتگوها در مورد انتقال اجساد مهاجرین افغان که در ایران کشته شده‌اند، با مقام‌های ایرانی ادامه دارد.

اخیرا شماری از مهاجرین افغان که می‌‌خواستند وارد خاک ایران شوند، توسط نیروهای امنیتی ایران به قتل رسیدند.

روزنامه هشت صبح افغانستان روز یکشنبه در گزارشی نوشت، سرور ثبات والی نیمروز گفت، حدود چهار روز قبل شماری از مهاجرین افغان که بطور غیرقانونی می‌خواستند از خاک پاکستان وارد ایران شوند، در منطقه "هرمزگان" ایران هدف تیراندازی نیروهای امنیتی آن کشور قرار گرفتند.

ثبات افزود:"هموطنان ما که غرض کار به ایران روان بودند در یکی از ولایات ایران مورد حمله قرار گرفتند و به شهادت رسیدند. تعداد شان را مشخص بیان نکردند گفتند که بیشتر از 16 نفر در این مسیر در حرکت بودند و از آن جمله تعدادی به شهادت رسیدند و تعدادی هم زخمی شدند."

ثبات علاوه کرد، مسئولان قونسلگری افغانستان در ایران به آنها گفته‌اند که پس از طی نمودن مراحل قانونی، اجساد مهاجرین افغان به آنها سپرده خواهد شد.

ثبات درباره تعداد دقیق کشته شده‌ها و زخمی شدگان افغان در این رویداد معلوماتی ارایه نکرد اما گفت که بیشتر افغان‌های کشته شده باشندگان اصلی ولسوالی اله سای ولایت کاپیسا بودند.

براساس گزارش ها، بس (اتوبوس) حامل یک گروه 37 نفری افغان‌های مهاجر که قصد رفتن به ایران را داشتند، از سوی پلیس ایران مورد تیراندازی قرار گرفته که نه تن شان کشته و 20 نفر دیگر آنان زخمی شدند.

درهمین حال، احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت:" ما بشکل غیر رسمی از این گزارش در جریان قرار داریم، با سفارت افغانستان در تهران و با جنرال قونسلگری ما در زاهدان تماس گرفتیم به آنها وظیفه سپردیم که این مسأله را تعقیب نمایند و همچنان با مقامات ایرانی در این رابطه در تماس شدیم، کدام گزارشی رسمی که این را تایید کند تا به حال برای ما نرسیده است."

مقام های ایرانی تاکنون در این زمینه اظهار نظری نکرده اند. این نخستین رویداد نیست بلکه در گذشته نیز مهاجرین افغان موقع عبور از مرز ایران از سوی مرزبانان ایران کشته و زخمی شده بودند.