.
.
.

افغانستان سه توافقنامۀ همکاری با قرغیزستان امضا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ضرار احمد عثمانی، وزیر امور خارجه افغانستان روز یکشنبه 16 فوریه 2014 سه توافقنامه همکاری را با ایرلان عبدالدایف همتای قرغیزستانی اش امضا کرد.

این سه توافقنامه در بخش های دیپلماسی، سیاسی و مبارزه با حوادث روز یکشنبه در کابل امضا شد.

ضرار احمد عثمانی وزیر خارجه افغانستان گفت، در آینده نزدیک بین افغانستان و قرغیزستان توافقنامۀ در مورد خط ریل نیز امضا خواهد شد.
عثمانی افزود، با عبدالدایف، وزیر امور خارجه قرغیزستان به توافق رسیده که سالانه تعدادی از دانشجویان افغانستان بمنظور ادامه تحصیل به قیرغیزستان فرستاده شوند.

این درحالیست که سفارت قرغیزستان دیروز شنبه بحضور شماری از مقام های افغان و سفیران کشورهای خارجی در کابل باز شد.

براساس گزارش خبرگزاری بخدی افغانستان، ایرلان عبدالدایف، وزیر خارجه قرغیزستان گفت:"قرار بود چند سال پیش سفارت ما در افغانستان باز شود، اما بنابر بعضی مشکلات باز نشد. سفارت ما دیروز در کابل باز شد و از این پس از طریق این سفارت روابط افغانستان و قرغیزستان تقویت می‌شود."

عبدالدایف افزود، قرغیزستان همکاری‌های خود را در راستای اولویت‌های افغانستان از جمله امنیت و اقتصاد این کشور گسترش خواهد داد و پروژه هایی را در قسمت تقویت صحت(بهداشت) و زارعت(کشاورزی) افغانستان در آینده روی دست می‌گیرد.

وزیر خارجه قرغیزستان، در محتویات سخنانش به روند صلح افغانستان اشاره نموده و افزود، کشورش از پروسه صلح افغانستان به رهبری خود افغان‌ها حمایت می‌کند و قرغیزستان برای افغانستان صلح می‌خواهد.