.
.
.

تردید در بی طرفی کرزی در انتخابات آینده افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هرچند دراین روزها تنور مبارزات انتخاباتی میان 11 نامزد ریاست جمهوری افغانستان به شدت گرم شده است اما گزارش هایی وجود دارد که افراد بلند رتبه دولتی دراین زمینه بی طرفی خود را حفظ نکرده بلکه از نامزد مشخصی حمایت می نمایند.

روزنامه هشت صبح روز شنبه 8 فوریه 2014 با انتشار گزارشی نوشت، مارشال محمد قسیم فهیم، معاون اول رییس‌جمهور کرزی از داکتر عبدالله حمایت می‌کند. کریم خلیلی معاون دوم رییس‌جمهور نیز به دلیل حضور سرور دانش به عنوان معاون دوم اشرف غنی احمدزی از این تیم حمایت می‌کند.

براساس این گزارش، وزیرانی که در کابینه رییس‌جمهور کرزی زیر‌مجموعه این دو معاون هستند نیز از ستادهایی حمایت می‌کنند که حمایت خلیلی و مارشال را دارند. بیشتر وقت معاون اول و معاون دوم کرزی برای دید و بازدیدهای انتخاباتی و کمپاین صرف می‌شود.

دراین گزارش آمده است، رییس اداره امور نیز از تیم های زلمی رسول و قیوم کرزی حمایت می کند. این در حالیست که رییس‌جمهور فرمان داده است تا مقام‌های حکومتی نباید به نفع نامزدان فعالیت داشته باشند.

در ادامه گزارش نوشته شده است که شماری از والی‌ها و ولسوال‌ها نیز به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از نامزدان ریاست جمهوری حمایت می کنند. اما دفتر سخنگوی رییس جمهور کرزی می‌گوید براساس قانون هیچ مقام حکومتی نمی‌توانند از نامزدان حمایت کند.

عادله راز یکی از سخنگویان حامد کرزی رییس جمهور افغانستان میگوید:"شخص رییس جمهور کرزی تاحال ابراز نکرده که از چه کسی حمایت می‌کند. رییس جمهور بی‌طرف بوده و بی‌طرف می ماند."

خانم راز افزود، براساس حکمی که از سوی رییس‌جمهور کرزی صادر شده، معاونان رییس‌جمهور نیز باید در انتخابات بی‌طرف بمانند.

این درحالیست که شماری زیادی از اعضای شورای ملی افغانستان نیز درگردهمایی ها و پیکارهای انتخاباتی حضور یافته اند و عضویت ستادهای انتخاباتی را کسب کرده اند.

انتخابات آینده ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان قرار است بتاریخ 13 حمل/فروردین سال 1393 شمسی برگزار گردد.