.
.
.

نیویورک تایمز: کرزی مخفیانه با طالبان مذاکره کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان، بمنظور دستیابی به توافق صلح به صورت محرمانه با طالبان مذاکره کرده است.

روزنامه نیویارک تایمز با انتشار گزارشی نوشت که کرزی بدون هماهنگی با متحدان غربی و آمریکا این مذاکره با طالبان را انجام داده است.

در این گزارش آمده است که شماری از مقام های امریکایی گفته اند که مذاکرات صلح با طالبان و آزادی ده ها طالب خطرناک از زندان بگرام نشان دهنده گفتگوی محرمانه کرزی با طالبان است و این کار سبب گردیده که حامد کرزی همواره بر چگونگی امضا توافقنامه امنیتی کابل و واشنگتن چراغ سبز نشان ندهد.

براساس این گزارش، ایمیل فیضی سخنگوی حامد کرزی نیز این ارتباط محرمانه کرزی با طالبان را تایید کرده و گفته است:"که این گفتگوها ادامه دارد و در دو ماه اخیر بسیار مثبت بود."

چگونگی امضا توافقنامه امنیتی میان افغانستان آمریکا ماجرایست که از دوسال به اینطرف ادامه دارد و این مسئله به یک موضوع جنجال برانگیز و تنش آلود میان مقام های کابل و واشنگتن تبدیل گردیده و همواره سبب وخیم شدن روابط افغانستان و آمریکا گردیده است.

هرچند آمریکا هشدارها و ضرب الاجل های خود را در مورد امضا توافقنامه امنیتی همواره بیان کرده است اما حامد کرزی در عکس العمل برشرط های تازه اش همواره تاکید کرده و گفته است که کابل هرگز تحت فشارهای روانی واشنگتن قرار نگرفته و این سند را امضا نخواهد کرد.