.
.
.

کرزی: در حضور سربازان آمریکایی در افغانستان خیری نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در مصاحبۀ با روزنامه بریتانیایی "تلگراف" گفت، درحضور نیروهای امریکایی در افغانستان "خیری" نمی‌بیند.

کرزی گفت:" دوازده سال گذشته به زاری و التماس نزد امریکایی‌ها گذشت و امریکاییان باید زندگی غیرنظامیان افغان را زندگی انسان بدانند."

او افزود در حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان خیری نیست و "آنها (امریکاییان) با من کار نکردند، بر ضد من کار کردند."

کرزی دراین مصاحبه از کارکرد آمریکاییان درجریان 12 سال در افغانستان شدیداً انتقاد کرد و گفت: "پولی را که آمریکاییان باید به پلیس پرداخت می‌کردند، به کمپنی‌های خصوصی امنیتی دادند و گروه‌های ملیشه(شبه نظامی) را ایجاد کردند که عامل ناامنی، فساد و راهزنی هستند."

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در این مصاحبه تاکید کرد: "آنها (امریکاییان) یک جنگ سیستماتیک روانی را بر ضد کشور ما آغاز کردند و باعث شدند که پول از کشور ما خارج شود. آنها عده‌ای را ثروتمند ساختند و اکثریت جمعیت ما در روستاها را فقیر و خشمگین."

بر اساس گزارش ها، جنگ افغانستان برای امریکا 648 میلیارد دالر هزینه داشته و بیش از 2200 سرباز امریکایی دراین جنگ کشته شده اند.

این گفته های کرزی در شرایطی صورت میگیرد که دراین روزها روابط کابل و واشنگتن به دلیل چگونگی امضا توافقنامه امنیتی به تیرگی کشانده شده است و کرزی روز گذشته در مصاحبه با روزنامه سندی تایمز بریتانیا نیز گروه طالبان را برادر و امریکاییان را رقیب عنوان کرده بود.