.
.
.

قسیم اخگر، روزنامه نگار و پژوهشگر سرشناس افغانستان درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قسیم اخگر نویسنده، پژوهشگر و مدیر مسئول پیشین روزنامه هشت صبح افغانستان، روز سه شنبه 28 ژانویه 2014 براثر بیماری قند در خانه¬اش درشهر کابل درگذشت.

براساس گزارش رسانه های افغانی، شاه حسین مرتضوی سردبیر روزنامه هشت صبح میگوید، آقای اخگر به همکاری دولت افغانستان و دوستانش بمنظور تداوی به کشورهای ترکیه، هند و لهستان سفر نمود اما نتیجه مطلوبی را دریافت نکرد.

آقای مرتضوی درباره قسیم اخگر گفت:" استاد اخگر از پیشگامان مبارزه عدالتخواهی در کشور بود و زمان حاکمیت کمونیستی در افغانستان از پیشگامان مبارزه و جریانهای سیاسی بود. در راستای مبارزه برای آزادی افغانستان در برابر حضور شوروی و اشغال افغانستان، جزئی از پیشگامان آزادی کشور بود."

مرتضوی افزود، روش تحلیل سیاسی، موقعیت زن درنگرش توحیدی، تندیس خشم؛ زندگینامه عبدالخالق هزاره، مقدمه بر تحولات سیاسی دو سدۀ اخیر افغانستان، رسالۀ درمورد متدولوژی شناخت قرآن، مبانی ادیان وحقوق بشر و ستاره های بی دنباله تا ریخچه جنبش روشنفکری افغانستان از جمله رساله های اند از آقای اخگر به چاپ رسیده اند.

قسیم اخگر در زمان حیات اش در مصاحبه با سایت خاوران گفته بود:" نوشته‌ها و پژوهش‌هایم یکبار توسط ماموران امنیتی حزب دموکراتیک خلق افغانستان، یکبار از سوی ماموران سپاه پاسداران در ایران از بین برده شدند و بار سوم در سالهای جنگ‌های میان گروهی مجاهدین، همه نوشته‌ها مقالات و پژوهش‌های چاپ نشده است از بین رفتند."

قسیم اخگر به مدت هشت سال مدیریت روزنامه هشت صبح افغانستان را به عهده داشت که درجریان سال 2013 میلادی و به دلیل سکته مغزی به بستر بیماری افتاد از روزنامه هشت صبح برای همیشه خداحافظی کرد.